Oyun

Yasaklanan Bilgisayar Oyunları

Yasaklanan Bilgisayar Oyunları

Birçok ülke yasaları ve görüşleri gereği kendi içinde birçok yasağa ev sahipliği yapıyor ama bunun basit gibi görünen bilgisayar oyunlarına sıçrayacağını hiç düşündüz mü? Listemizde gerekçeleri ve yasaklandığı ülkeler ile birlikte, Yasaklanan Bilgisayar Oyunları nı inceleyeceğiz.

Yasaklanan Bilgisayar Oyunları – Bully

Yasaklanan ilk oyunumuz Rockstar Games tarafından yapılan oyunun okul temasında olmasından dolayı. Çocuklar etrafında şekillenen bir oyun olmasından dolayı şiddet ve zorbalığa yönelttiği iddiasıyla birlikte video oyunlarına karşı olan kesim tarafından resmen yaylım ateşine tutuldu. Bu sebeplerle oyun Brezilya’da yasaklandı ve birçok mağazada satışı yapılmadı.

Football Manager 2005

Komik geliyor değil mi? Bir futbol oyunnu nasıl yasaklanabilir diye düşünüyor insan. Serisinin ilki olan oyuna Çin hükümeti tarafından yasak konuldu. Bunun sebebi keşke Çin’in kötü futbol oynaması olsaydı ama durum ne yazık ki siyasetten dolayı. Yasak sebebi ise Tibet ve Tayvan’ın bu oyunda başlı başına bağımsız birer ülkeymiş gibi gösterilmesi oldu.  Çünkü Çin bu iki ülkeyi resmi olarak tanımıyor.

Mass Effect

BioWare oyunlarının birçoğu karakterler ile romantizm yaşamaya olanak veriyor ve Mass Effect’te bunlardan farklı değil. İlk olarak Singapur’da yasaklanan oyun ardından Birleşik Arap Emirlikleri’nde de yasaklandı. Yasaklanma sebebi oyundaki ana karakterimizi kadın yaptığımız takdirde başka bir uzaylı kadın ile ilişkiye girebiliyorduk. Singapur bu lezbiyen ilişkiye karşı çıkarak oyunu yasakladı. Daha sonrasında ise yasaktan vazgeçip +18 etiketi ile satılmasına izin verdiler. Ancak serinin devamı olan oyunlar Birleşik Arap Emirlikleri’nde eş cinsel ilişki sebep gösterilerek yasaklandı.

Pokemon

Pokemon’da yasaklanan bilgisayar oyunları ndan sadece bir tanesi. 2001 yılında Suudi Arabistan tarafından yasaklandı. Sebep olarak da oyunda bulunan kart takasının kumara yönlendirdiği  ve bazı kartların üstünde dini semboller olduğu iddiasıydı. Nintendo ise bu iddiaları yalanladı.

Oyuın dünyasının yasak listesinde bilinen oyunlardan ve yasaklanma sebeplerinden bahsettik. Sizin de eklemek istediğiniz oyunlar var ise yorumlar kısmında belirtebilir, eklememizi istediğiniz yenilikleri veya düzeltmemiz istediğiniz yerleri youmlar kısmında belirtebilir eğer hala okumadıysanız “En İyi Mobil Battle Royal Oyunları” yazımızı aşağıda yer alan linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

En İyi Mobil Battle Royale Oyunları : https://sosyaldurak.com/en-iyi-battle-royal-oyunlari-mobil/

Yorum bırak