Sorunlar Teknoloji

Windows 10 Fare İmleci Takılma Sorunu [Çözümü]

Windows 10 Fare İmleci Takılma Sorunu

Windows 7’den Windows 10’a geçince veya güncelleme yapınca bir çok hata meydana gelebiliyor. Bu hataların çoğunun çözümü basit olsa da bazı hatalar kullanıcıları bezdiriyor. Bu hatlardan biri de Windows 10 Fare İmleci Takılma Sorunu; Windows güncelleme ve yükseltmelerinden sonra ortaya çıkan bu sorun bazen ekran kartı güncellemelerin den sonra da meydana gelmektedir.

Windows 10 Fare İmleci Takılma Sorunu’nun çözümün bir kaç farklı yöntemi vardır. Bu yöntemlerden her hangi biri sizin işinize yarayabilir. Yani ilk yöntem sorununuzu çözmez ise diğer yöntemlere geçiniz.

Windows 10 Fare İmleci Takılma Sorunu Çözümü

Sorunun çözümüne geçmeden önce bilgisayarınızın BIOS, Chipset, Ekran kartı ve diğer aygıtlarının Windows 10 işletim sitemi ile uyumlu olan güncel Sürücülerini (Driver) kurunuz. Bunu nasıl yapacağınız hakkında bilginiz yok ise buradan Driver Booster porgramını ücretsiz kurup işletim sisteminizdeki driver güncellemelerini kontrol edebilirsiniz.

CMD İle Çözüm

Windows + S tuşlarına aynı anda basın, Arama çubuğuna CMD yazın ve gelen Komut İstemi’ne sağ tıklayarak ”Yönetici olarak çalıştır” seçeneği ile açınız. Açılan ekrana SFC/SCANNOW yazıp ENTER tuşuna basınız. Sistem taraması tamamlanınca bilgisayarınızı yeniden başlatarak sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol ediniz.

Sorunun devam etmesi durumunda, Windows + S tuşlarına aynı anda basın, Arama çubuğuna CMD yazın ve gelen Komut İstemi’ne sağ tıklayarak ”Yönetici olarak çalıştır” seçeneği ile açınız. Açılan ekrana aşağıdaki komutları sırasıyla girerek ENTER tuşuna basınız.

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

Bad Dosyası ile Çözüm

Fare imleci takılma sorununuzun devam etmesi halinde, Burada yer alan dosyayı masaütüne indirip, rar dosyasından çıkartınız.

Rar dosyaları hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. Rar Dosyası Nasıl Açılır

Çıkardığınız Allupdate.bat dosyasına sağ tıklayarak “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğine tıklayıp çalıştırın. İşlem tamamlanınca karşınıza bir DOS ekranı açılıp kapanacaktır. Bu işlem bittikten sonra tekrar bilgisayarınızı yeniden başlatıp sorunu test edin çözülmediği taktirde bir sonraki işleme geçin.

Fare İmleci Takılma Sorunu – Ekran Kartı

Fare İmleci Takılma Sorunu

Fare İmleci Takılma Sorunu

Yukarıdaki çözüm yöntemleri işinize yaramadıysa son olarak bu çözüm yöntemini deneyebilirsiniz. Bazen fare takılma sorunu Windows’tan değil ekran kartından kaynaklanabiliyor bu durumda Bilgisayarım >> Yönet >> Aygıt Yönetici menüsünden Görüntü Bağdaştırıcıları sekmesine gelip Listenizde görünen Amd veya Nvedia ekran kartına sağ tıklayıp Cihazı devre dışı bırak diyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra sorununuz çözülür ise, sorun ekran kartı sürücünüz dedir. Bu durumda sorunun çözümü için ekran kartı firması ile iletişime geçene kadar bilgisayarı bu şekilde kullanmaya devam ediniz.

Yorum bırak