Sorunlar Teknoloji

VPN Nedir, Ne İşimize Yarar En iyi 5 VPN?

VPN Nedir, Ne İşimize Yarar?

Bir sanal özel ağ (VPN) bir kamu internet bağlantısından bir özel ağ oluşturarak size çevrimiçi gizlilik ve anonimlik verir. VPN’ler, internet protokolü (IP) adresinizi gizler, böylece çevrimiçi işlemleriniz neredeyse izlenemez. En önemlisi, VPN hizmetleri, güvenli bir Wi-Fi etkin noktasından bile daha fazla gizlilik sağlamak için güvenli ve şifreli bağlantılar oluşturur.

Neden Bir VPN Hizmetine İhtiyacınız Var?

Web’de gezinmek veya güvenli olmayan bir Kablosuz ağda işlem yapmak, özel bilgilerinizi ve tarama alışkanlıklarınızı ifşa edebileceğiniz anlamına gelir. Bu nedenle, daha iyi bir VPN olarak bilinen bir sanal özel ağ, çevrimiçi güvenlik ve gizliliklerinden endişe duyan herkes için bir zorunluluk olmalıdır.

Hareket halindeyken her zaman düşünün, kahve dükkanındayken e-posta okuyun veya doktorun ofisinde beklerken banka hesabınızı kontrol edin. Parola gerektiren özel bir Wi-Fi ağında oturum açmadığınız sürece, çevrimiçi oturumunuz sırasında iletilen tüm veriler aynı ağı kullanan yabancılar tarafından dinlenmeye karşı savunmasız olabilir.

Bir gizleyici’nin sağladığı şifreleme ve anonimlik, çevrimiçi etkinliklerinizin korunmasına yardımcı olur: e-posta gönderme, çevrimiçi alışveriş veya fatura ödeme. VPN’ler ayrıca web taramanızı anonim tutmanıza yardımcı olur.

Bir VPN IP Adresinizi ve Gizliliğinizi Nasıl Korur?

Gizleyici’ler aslında yerel ağınız ve başka bir konumdaki çıkış düğümü arasında binlerce mil uzakta olabilecek bir veri tüneli oluşturur ve bu da başka bir yerdeymişsiniz gibi görünmesini sağlar. Bu avantaj, çevrimiçi özgürlüğe veya hareket halindeyken en sevdiğiniz uygulamalara ve web sitelerine erişebilmenizi sağlar.

İşte sanal özel ağın nasıl çalıştığına daha yakından bir bakış. VPN’ler, bir Kablosuz ağ üzerinden gönderildiğinde verileri karıştırmak için şifreleme kullanır. Şifreleme, verileri okunamaz hale getirir. Genel bir Wi-Fi ağı kullanılırken veri güvenliği özellikle önemlidir, çünkü ağdaki herkesin internet etkinliğinize gizlice dinlemesini önler.

Gizliliğin başka bir tarafı daha var. Bir VPN olmadan, internet servis sağlayıcınız tüm tarama geçmişinizi bilebilir. Bir gizleyici ile arama geçmişiniz gizlenir. Bunun nedeni, web etkinliğinizin sizin değil, VPN sunucusunun IP adresiyle ilişkilendirilmesidir. Bir VPN servis sağlayıcısının tüm dünyada sunucuları olabilir. Bu, arama etkinliğinizin herhangi birinden kaynaklandığı anlaşılıyor. Arama motorlarının arama geçmişinizi de izlediğini, ancak bu bilgileri size ait olmayan bir IP adresiyle ilişkilendireceklerini unutmayın. Yine, VPN’iniz çevrimiçi etkinliğinizi gizli tutacaktır.

VPN Neleri Gizler?

Bir VPN, gizliliğinizi riske atabilecek birçok bilgiyi gizleyebilir. İşte beş tanesi.

  1. Tarama geçmişiniz

İnternette hiçbir şey  bir sır değildir. İnternet servis sağlayıcınız ve web tarayıcınız internette yaptığınız her şeyi takip edebilir. Ziyaret ettiğiniz web sitelerinin birçoğu da tarih tutabilir. Web tarayıcıları arama geçmişinizi izleyebilir ve bu bilgileri IP adresinize bağlayabilir.

Göz atma geçmişinizi gizli tutmak isteyebileceğiniz iki örnek. Belki tıbbi bir durumunuz var ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi için web’de arama yapıyorsunuz. Bil bakalım ne oldu? Bir gizleyici olmadan, bu bilgileri otomatik olarak paylaştınız ve durumunuza daha fazla dikkat çekebilecek hedefli reklamlar almaya başlayabilirsiniz, ya da belki de gelecek ay bir uçuş için uçak biletlerini fiyatlandırmak istersiniz. Ziyaret ettiğiniz seyahat siteleri bilet aradığınızı bilir ve mevcut en ucuz olmayan ücretleri gösterebilir. Bunlar sadece izole edilmiş birkaç örnektir. İnternet servis sağlayıcınızın tarama geçmişinizi satabileceğini unutmayın. Özel tarayıcılar bile çok özel olmayabilir.

  1. IP adresiniz ve konumunuz

IP adresinizi yakalayan herkes internette aradığınız şeye ve arama yaparken bulunduğunuz yere erişebilir. IP adresinizi bir mektuba koyacağınız dönüş adresi olarak düşünün. Cihazınıza geri döner.

Bir gizleyici size ait olmayan bir IP adresi kullandığından, çevrimiçi gizliliğinizi korumanıza ve web’de anonim olarak arama yapmanıza olanak tanır. Ayrıca, arama geçmişinizin toplanmasına, görüntülenmesine veya satılmasına karşı da korunursunuz. Herkese açık bir bilgisayar veya işvereniniz, okulunuz veya başka bir kuruluş tarafından sağlanan bir bilgisayar kullanıyorsanız, arama geçmişinizin görüntülenebileceğini unutmayın.

  1. Akış için konumunuz

Profesyonel sporlar gibi şeyleri izlemenizi sağlayan akış hizmetleri için ödeme yapabilirsiniz. Ülke dışına seyahat ettiğinizde, akış hizmeti kullanılamayabilir. Diğer ülkelerdeki sözleşme hükümleri ve düzenlemeleri de dahil olmak üzere bunun iyi nedenleri vardır. Yine de, bir VPN kendi ülkenizde bir IP adresi seçmenize izin verecektir. Bu, büyük olasılıkla gerçek zamanlı aktarım hizmetinizde gösterilen herhangi bir etkinliğe erişmenizi sağlayacaktır. Ayrıca veri veya hız azaltmayı önleyebilirsiniz.

  1. Cihazlarınız

masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, tablet ve akıllı telefon da dahil olmak üzere cihazlarınızın meraklı gözlerden korunmasına yardımcı olabilir. İnternete eriştiğinizde, özellikle genel bir Wi-Fi ağındaysanız, cihazlarınız siber suçlular için temel hedefler olabilir. Kısacası, bir VPN, cihazlarınızda gönderdiğiniz ve aldığınız verilerin korunmasına yardımcı olur, böylece bilgisayar korsanları her hareketinizi izleyemez.

  1. Web etkinliğiniz – İnternet özgürlüğünü korumak için

Umarım, hükümet gözetimi için bir aday değil, kim bilir. Unutmayın, bir gizli ağ internet servis sağlayıcınıza karşı tarama geçmişinizi görür. Dolayısıyla, bir devlet kurumu internet servis sağlayıcınızdan internet etkinliğinizin kayıtlarını vermesini isterse korunursunuz.  sağlayıcınızın tarama geçmişinizi kaydetmediğini (bazı gizli ağ sağlayıcılarının yaptığı) varsayarsak, VPN’niz internet özgürlüğünüzü korumaya yardımcı olabilir.

Bir VPN Kimlik Jırsızlığına Karşı Korunmaya Nasıl Yardımcı Olabilir?

Kimlik hırsızlığı, hırsızlar kişisel bilgilerinizi çaldığında ve yeni hesaplar devralma veya yeni hesaplar açma, adınıza vergi beyannamesi verme veya mülk kiralama veya satın alma gibi adınızdaki suçları işlemek için kullandığında oluşur. VPN, verilerinizin korunmasına yardımcı olarak kimlik hırsızlığına karşı koruma sağlayabilir. Gönderdiğiniz ve aldığınız veriler için siber saldırıların ulaşamayacağı şifreli bir tünel oluşturur.

Akıllı telefonunuzun Wi-Fi özelliği her zaman etkinse, cihazınız siz farkında olmadan savunmasız kalabilir. Çevrimiçi alışveriş, bankacılık ve göz atma gibi günlük aktiviteler bilgilerinizi açığa çıkararak sizi siber suçlara karşı savunmasız hale getirebilir. Bir VPN, cihazlarınızı kullanarak paylaştığınız veya eriştiğiniz bilgileri koruyabilir. Bu, aynı ağdaki bir siber hırsızlığın giriş bilgilerinizi ve çevrimiçi alışveriş yaptığınızda girdiğiniz kredi kartı numarasını yakalayabileceği genel bir Wi-Fi ağı kullanırken özellikle önemlidir.

Kimlik hırsızlığını önleyemezsiniz. Hiç kimse yapamaz. Hesabınızın bulunduğu bir kuruluştaki veri ihlali gibi bazı güvenlik yönleri sizin kontrolünüz dışındadır. Ancak bir VPN, cihazlarınızdan gönderdiğiniz ve aldığınız bilgilerin korunmasına yardımcı olabilir.

VPN Hizmetlerinde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

gizli ağ pazarı seçeneklerle doludur, bu nedenle bir gizli ağ için alışveriş yaparken ihtiyaçlarınızı dikkate almak önemlidir.

Sizin için neyin önemli olduğunu düşünün. IP adresinizi maskeleyerek web’de anonim olarak gezinmek ister misiniz? Bilgilerinizin herkese açık Kablosuz ağda çalınabileceğinden korkuyor musunuz? Hareket halindeyken en sevdiğiniz programları izlemek isteyen sık seyahat eden birisiniz.

İyi bir gizli ağ, üç kutuyu da işaretlemenize yardımcı olabilir, ancak işte göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar.

VPN Nasıl Seçilir?

Herkese açık Wi-Fi kullanırken güvenli kalmanın akıllı bir yolu bir gizli ağçözümü kullanmaktır. Ancak sanal bir özel ağ seçmenin en iyi yolu nedir? Bir VPN sağlayıcısı seçerken sormanız gereken bazı sorular.

Gizliliğinize saygı duyuyorlar mı? gizli ağ kullanmanın amacı gizliliğinizi korumaktır, bu nedenle gizli ağ sağlayıcınızın gizliliğinize de saygı duyması çok önemlidir. Kayıt tutmama ilkeleri olmalıdır, yani çevrimiçi etkinliklerinizi asla izlemez veya kaydetmezler.

En güncel protokolü çalıştırıyorlar mı? OpenVPN, PPTP gibi diğer protokollerden daha güvenlidir. OpenVPN, tüm büyük işletim sistemlerini destekleyen açık kaynaklı bir yazılımdır.

Veri sınırları koyuyorlar mı? İnternet kullanımınıza bağlı olarak, bant genişliği sizin için büyük bir karar faktörü olabilir. Veri sınırları olmadan tam, ölçülmemiş bant genişliği alıp almayacağınızı kontrol ederek hizmetlerinin ihtiyaçlarınıza uygun olduğundan emin olun.

Sunucular nerede bulunur? Hangi sunucu konumlarının sizin için önemli olduğuna karar verin.

Birden fazla cihazda gizli ağ erişimi ayarlayabilecek misiniz? Ortalama bir tüketici gibiyseniz, genellikle üç ila beş cihaz kullanırsınız. İdeal olarak, gizli ağ hepsinde aynı anda kullanabilirsiniz.

yok en güncel veya güvenli protokolleri teklif

yok ücretsiz kullanıcılara yüksek bant genişliği ve bağlantı hızları sunan

do daha yüksek bir kopukluk oranına sahip

dünya çapında birçok ülkede sunucuları yok

yok destek sunmak

Bir VPN seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birçok nokta vardır, bu yüzden ödevlerinizi ihtiyaçlarınıza en uygun şekilde uyduğundan emin olmak için yapın. Hangi sağlayıcıyı seçerseniz seçin, iyi bir VPN’in halka açık bir Wi-Fi etkin noktasından daha fazla çevrimiçi güvenlik, gizlilik ve anonimlik sağlayacağından emin olabilirsiniz.

VPN sözlüğü

VPN’leri öğrenmek, özel bir kelime dağarcığı gerektiriyor gibi görünebilir. Aşağıda, göreceğiniz en yaygın terimlerin bazılarının tanımlarını içeren bir sözlük bulunmaktadır.

AES şifrelemesi

Şifreleme, verilerinizi bilgisayar korsanları, özel şirketler ve muhtemelen devlet kurumları tarafından okunamaz hale getirmeye yardımcı olmak için gereklidir. Şifreleme, verilerinizi diğer kullanıcıların belirli şifre çözme anahtarı olmadan anlamlandıramayacak şekilde karıştırır. Gelişmiş Şifreleme Standardı anlamına gelen AES, Belçika şifreleme uzmanları Joan Daemen ve Vincent Rijmen tarafından geliştirilen bir şifreleme yöntemiydi. 2002’de AES ABD şifreleme federal standardı oldu. O zamandan beri dünyanın geri kalanı için de standart şifreleme biçimi haline geldi.

Tarayıcı Geçmişi

Aradığınız anahtar kelimeler ve eriştiğiniz web siteleri dahil olmak üzere belirli bir web tarayıcısını kullanarak tüm internet etkinliğinizin kaydı.

Coğrafi kısıtlamalar

Kullanıcıların VPN’lere güvenmesinin ana nedenlerinden biri? Coğrafi kısıtlamalardan kurtulmak istiyorlar. Bu kısıtlamalar genellikle yalnızca belirli bölgelere içerik dağıtmak isteyen eğlence şirketleri tarafından uygulanır. Örneğin, Netflix Amerika Birleşik Devletleri’nde İngiltere’de göstermediği içerik sunabilir. Birleşik Krallık’ta Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Netflix kullanıcılarının erişemediği programlama önerebilir. Birleşik Krallık’ta IP adresi olan bir VPN kullanarak, ABD izleyicileri kendi ülkelerinde bulunmayan Netflix programlarına erişmeye çalışabilirler. VPN hizmeti – ve VPN bağlantısı – gerçek internet bağlantısının yapıldığı yeri gizler. Hizmet Şartları için akış hizmeti sözleşmenizi kontrol edin ve ayrıca bazı ülkelerin kurallarını aşmak için VPN kullanma konusunda cezaları olabileceğine dikkat edin.

Google Arama Geçmişi

Google arama motorunu kullanarak tüm internet aramalarınızın kaydı.

IP adresi

IP, Internet Protokolü anlamına gelir ve IP adresi, bir ağ üzerinden veri göndermek ve almak için Internet Protokolünü kullanan bir bilgisayarı tanımlayan bir dizi sayı ve dönemdir.

iPsec

IPsec, sanal özel ağların genellikle dizüstü veya akıllı telefon ve Internet gibi bir aygıt olmak üzere iki nokta arasında özel bir bağlantı sağlamak için kullandığı bir dizi protokol veya kuraldır. Bu protokoller olmadan, VPN’ler verileri şifreleyemez ve kullanıcıların veri gizliliğini sağlayamazlar. IPsec adı Internet Protokolü Güvenliği anlamına gelir.

ISS

İnternet Servis Sağlayıcısı’nın kısaltması, internete bağlanmak için ödediğiniz bir hizmettir. ISS’ler tarama geçmişinizi kaydedebilir ve pazarlama veya diğer amaçlarla üçüncü taraflara satabilir.

 

L2TP

L2TP kısaltması, Katman 2 Tünel Protokolü anlamına gelir ve internet servis sağlayıcılarının VPN’lere izin vermesine izin veren bir dizi kuraldır. Bununla birlikte, L2TP tek başına verileri şifrelemez, bu nedenle kullanıcılar için tam bir gizlilik sağlamaz. Bu nedenle L2TP, kullanıcıların çevrimiçi gizliliğinin korunmasına yardımcı olmak için genellikle IPsec ile kullanılır.

Herkese Açık Kablosuz

Herkese açık bir yerde, bir bilgisayarı veya başka bir cihazı internete bağlamanızı sağlayan kablosuz ağ. Kamusal Wi-Fi genellikle korumasızdır ve bilgisayar korsanları tarafından potansiyel olarak erişilebilirdir.

Arama Motorları

İnternetteki anahtar kelimeleri kullanarak bilgi aramanızı sağlayan bir hizmet. Birçok popüler arama motoru arama geçmişinizi kaydeder ve bu bilgilerden para kazanabilir.

Servis Sağlayıcı

Sanal özel ağ sağlayan bir şirket – bağlantınızı uzak bir sunucu üzerinden yönlendirmek ve verileri şifrelemek.

Eşzamanlı bağlantılar

Muhtemelen herhangi bir zamanda internete bağlı birçok cihazınız var, akıllı telefonunuzdan dizüstü bilgisayarınıza, ev ofisinizdeki masaüstü bilgisayara kadar her şey. Birçok Sanal ağ sağlayıcısı artık tek bir hesapla tüm eşzamanlı internet bağlantılarınız için koruma sunuyor. Bu önemlidir: Dizüstü bilgisayarınızda internette arama yapmadan önce bir VPN’de oturum açmayı düşünebilirsiniz. Ancak akıllı telefonunuz güvenli bir Sanal ağtarafından korunmuyorsa, o cihazdaki göz atma etkinliğinizin koruması olmaz.

Sanal Özel Ağ

Bir Sanal ağ, genel bir internet bağlantısından özel bir ağ oluşturarak size çevrimiçi gizlilik ve anonimlik sağlar. Çevrimiçi işlemlerinizi gizli tutmak için internet protokol adresinizi maskeler. Gönderdiğiniz ve aldığınız veriler için daha fazla gizlilik ve güvenlik sağlamak için güvenli ve şifreli bağlantılar sağlar.

Bağlantısı

Sanal özel ağ bağlantısı, uzak bir sunucu aracılığıyla internete erişmenizi, gerçek konumunuzu ve tarayıcı geçmişinizi gizlemenizi ve verilerinizi şifrelemenizi sağlar.

Gizliliği

Bu, Sanal ağ kullanımının sağladığı gizliliği ifade eder. Örneğin, bir Sanal ağ verilerinizi şifreler, konumunuzu gizler ve tarama geçmişinizi ve internet üzerinden ilettiğiniz verileri gizler.

İstemcileri

Bir Sanal ağistemcisi kullanıcıların sanal bir özel ağa bağlanmasını kolaylaştırır. Bunun nedeni, bilgisayarınıza, telefonunuza veya tabletinize yüklenen gerçek yazılım olmasıdır. Android, Windows ve iOS gibi en yaygın işletim sistemleri önceden yüklenmiş VPN istemci yazılımı ile birlikte gelir. Ancak, birçok kullanıcı farklı özellikler ve kullanıcı arabirimleri sunan üçüncü taraf Sanal ağistemcileriyle çalışmayı tercih eder.

Protokolleri

Sanal ağprotokolleri bir dizi talimata benzer. Sanal ağ sağlayıcıları, kullanıcıların sanal bir özel ağa güvenli bir şekilde bağlanabilmesini sağlamak için bu protokolleri kullanır. Hepsi kendi güçlü ve zayıf yanları olan birkaç VPN protokolü vardır. OpenVPN daha popüler protokollerden biridir. Kullanıcılar OpenVPN’i seviyor çünkü güvenli ve çoğu işletim sistemiyle çalışıyor. OpenVPN’in en büyük dezavantajı? Diğer protokollerden daha yavaş bağlantı hızları sunabilir.

Sağlayıcı

Sanal ağ hizmetiyle eş anlamlıdır, bu, gerçek adresinizi gizleyen geçici bir IP adresi sağlayarak sanal bir özel ağa bağlanmanıza izin veren bir hizmettir.

Sunucusu

Sanal ağhizmetleri, sahip oldukları veya erişebildikleri uzak sunucular üzerinden internete bağlanmanıza olanak tanır. Bu konumunuzu gizler.

Hizmeti

Kaydolduğunuz bir hizmet, gerçek adresinizi gizleyen geçici bir IP adresi sağlayarak sanal bir özel ağa bağlanmanıza olanak tanır.

 

VPN Web Tarayıcısı

İnternette tarama etkinliğinizi gizlemenizi sağlayan yerleşik bir VPN hizmeti içeren bir web tarayıcısı.

Web Arama Geçmişi

İnternette aradıklarınızın kaydı. İnternet servis sağlayıcınız ve web tarayıcınızın büyük olasılıkla internet arama etkinliğinizin tam bir geçmişi vardır.

Kablosuz İnternet

Bilgisayarınızı ve diğer aygıtları İnternet’e ve birbirine bağlamak için radyo frekansı kullanan kablosuz ağ.

Chrome ram kullanım miktarnı azalt.

Yorum bırak