Tasarım Teknoloji

Türkiye’nin Otomobili – TOGG

yerli-araba-logo

1961 yılınından bu yana hayali kurulan yerli bir otomobil. Devrim’den sonra sadece Anadol gelebildi. Devrim Türkiye teknoloji dünyasının kilometre taşlarının başında yer alıyor. Bugün Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla TOGG Ceo’su M.Gürcan Karakaş tarafından tanıtılan yerli araçlarımız ülkemiz için iyi bir fırsat olabilir. 2022 yılının ikinci yarısında pazara girmesi beklenen yerli araba SUV ve Sedan olmak üzere  2 farklı modelle etkinlikte tanıtıldı. Karakaş, önümüzdeki 15 yıl içerisinde 5 model çıkacağını belirtti.

100% elektrik ile çalışan araçlarımız 30 dakika kadar kısa bir sürede hızlı şarj ile %80 oranında şarj olabilecek ve ilgili bakanlıklar da şarj istasyonları için önümüzdeki 2 yıl içerisinde çalışmalarını bitirmiş olacaklar. Menzil olarak diğer elektrikli araçlara göre 50% daha fazla menzil sunan yerli araba 500 kilometrelik bir mesafeyi tek şarjda gidebilecek. Kocaeli Gebze’de bulunan ve tanıtım ile aynı gün resmi açılışı yapılan Bilişim Vadisi’nde geliştirilen yerli otomobilin sedan tasarımının ilerleyen dönemlerde makam arabası olarak kullanılıp kullanılamayacağı da akıllara gelen bir diğer soru oldu.

Türkiye'nin Otomobili

Türkiyenin Otomobili – TOGG

Tasarım Kime Ait?

İtalyan tasarım şirketi Pininfarina tarafından tasarlanmasına rağmen tasarım ekibinin başında da yine bir Türkiye vatandaşı Murat Günak yer alıyor. Etkinliğe katılan YouTube kanalları otomobil hakkında olumlu geri bildirimlerde bulundu. Fikri ve Sinai tüm haklarının Türkiye’ye ait olduğu yerli otomobilde dikkat çeken kısımlardan biri de yan ve dikiz aynası yerine ekran kullanılıyor olması. Aynı zamanda içerisinde birçok Start-Up projesini de barındıran yerli otomobil internet üzerinden güncellenebilecek ve aynı zamanda diğer birçok cihazla eşleştirilip kullanılabilecek. 2020 yılında marka lansmanının yapılacağı, 2021 yılında da fabrikasının açılışının yapılacağı ve 2022 yılında üretim bandından ilk otomobilin çıkması hedefleniyor.

 

Türkiye'nin Otomobili

Türkiyenin Otomobili – TOGG

 

Türkiyenin Otomobili – TOGGSınıfının en büyüğü ve en genişi olan SUV modelinde aks mesafesi 2890mm olduuğunu da göz önüne alırsak C Plus segmentine bile girebilir. Ön panelinin neredeyse tamamının ekran olması dikkatleri çeken bir diğer husus oldu. Lansmanda tanutulan araçların lastik – jant boyutları ise 255-40-21 şeklindeydi. Otonom sürüş konusunda seviye 3 olarak çıkacağı öngörülebilir. Akıllı ev ve akıllı şehir konseptiyle de uyumlu çalışacak olan yerli otomobil tüm güncellemelerini internet üstünden uydu aracılığı ile alabilecek. Haziran 2022 yılında satışa çıkmasını beklediğimiz yerli ve milli aracımızın yapımında 4000’i direkt olmak üzere 20.000 kişiye istihdam kapısı açılacak.

 

Doğan Kabak TOGG Ceo’su M. Gürcan Karakaş ile birlikte bir video çekti ve TOGG SUV modelini tanıttı.

Otopark.com

Benzin TV

Donanım Haber

Yorum bırak