Tasarım

Toplu Resim Boyutlandırma – Photoshop

Photoshop CC Toplu Resim Boyutlandırma

Adobe Photoshop CC ile Resim montajlama, Resime efekt vereme, Manipülasyon ve başka bir çok resim ve grafik tasarım işlemlerimizi yapabiliriz. Photoshop’un işlemlerimizi kolaylaştıracak bir çok özelliği bulunmaktadır. Bunlardan biri olan Photoshop CC Toplu Resim Boyutlandırma işlemi hakkında yazının devamında sizlere bilgi vereceğim.

Adobe Photoshop CC ve diğer sürümlerinde Fotoğrafları toplu boyutlandırmak için aşağıdaki işlemleri sırasıyla uygulayın.

Photoshop’ta Toplu Resim Boyutlandırma İşlemi

Toplu boyutlandırma işlemine başlamadan önce, toplu olarak boyutlandırılacak görselleri aynı klasöre taşımalısınız. Çünkü Photoshopta toplu işler klasör seçilerek yapılmaktadır.

"">

  1. Photoshop programı File (dosya) menüsünden Scripts >> Image processor (Görüntü İşlemcisi) sekmesine tıklayınız.
  2. Açılan pencerede çıkan Select the images to process (boyutlandırılacak görüntü seçimi) menüsünde bulunan Select Folder (Klasör seçin) butonuna tıklayarak Toplu resim boyutlandıracağınız klasörü seçiniz.
  3. Eğer yeniden boyutlandırdığınız resimlerinizi başka bir klasöre kayıt etmek istiyorsanız Select location to save processed images menüsünden Select Folder (Klasör Seç) alanını işaretleyin ve bu Select Folder alanına tıklayarak resimleri kayıt etmek istediğiniz klasörü seçiniz. (Seçim yapmadığınız taktirde program otomatik olarak orjinal resimlerin bulunduğu klasörün içinde yeni bir klasör oluşturarak buranın içine kayıt yapar.)
  4. File Type alanına gelip yeniden boyutlandırdığımız görselleri hangi dosya türünde (.JPG, PSD, .TIFF) kayıt etmek istediğimiz seçiyoruz. Ardından resimlerin Genişlik W (width) ve Yükseklik H (height) değerlerini giriyoruz.  Ayrıca bu alanda bulunan Qulity (Kalite) alanından görsellerimizi hangi kalitede kayıt etmesi gerektiğini de belirte biliyoruz.
  5. Bu işlemleri eksiksiz bir şekilde yaptıktan sonra Run (Çalıştır) butonuna tıklayarak Toplu Resim Boyutlandırma işlemini başlatabilirsiniz. Program bu aşamada seçtiğiniz resimleri tek tek açıp otomatik olarak yeniden boyutlandırıp kayıt edecektir. Sizde bu arada diğer işlerinizi yapabilirsiniz.

"<yoastmark

Adobe Photoshop’ta Toplu resim boyutlandırma işlemi genellikle Dijital fotoğraf makineleri ile çekilen yüksek çözünürlükteki resimlerin dosya boyutunu küçültmek veya dosya türünü değiştirmek için kullanılmaktadır.
Adobe ve diğer grafik tasarım programları hakkında eğitici bilgiler için web sitemizi takip etmeye devam edin 🙂 Ayrıca grafikerler için yazmış olduğum Tasarımcılar İçin En İyi Renk Siteleri adlı yazımı okuyabilir sorunlarınızı yazının yorum alanından bizlere iletebilirsiniz.

Yorum bırak