Sorunlar Teknoloji

Teknolojinin Alışverişteki Yeri

Teknolojinin Alışverişteki Yeri

Teknolojinin Alışverişteki Yeri – Gelişen teknoloji ile çeşitli iş alanları kaybolurken yerine yenileri geliyor. Bundan yaklaşık 80 – 90 yıl önce kalaycılık mesleğinin erbapları her mahallede bulunurken şimdi bu işi yapan insan sayısı yok denecek kadar sayıları azaldı. Ülkemizde her ne kadar yaygın kullanımda olmasa da Şoförsüz UBER Arabaları da taksiciliğin sonunu getirecek gibi görünüyor. Peki teknolojiteknoloji engini daha zengin ederken fakiri daha mı fakir edecek? Hangi meslekler teknolojiden ağır darbe alacak? Bu iki soruya ciddi ve net cevaplar arayacağız.

Marketler Ölüyor Mu?

Listemizin ilk sırasında E-Ticaret sistemi ile bir dükkân içindeki marketlerin yakında kapanması geliyor. Geleceği görüp önlem alan firmaların başında ise Migros yer alıyor. Uzun yıllardır “sanalmarket” ismi ile internet üstünden de müşterilerine hizmet veren Migros’u yine kendi sitesine sahip olan A101 takip ediyor. CarrefourSA ise HepsiBurada.com ile bir işbirliğine giderek HepsiExpress hizmetinde rol almaya başladı. Buradan anlayacağımız yüksek dükkân kiraları ve işçi maliyetindense herkese hizmet sunulabilen belirli noktalarda depo görevi gören bir mağazaya sahip olmak ve 2 işçi ile bu ürünleri müşteriye teslim etmek daha çok daha ucuza geliyor.

Anlayacağımız market sektörü eskisi kadar canlı değil ve insanlar kapılarına kadar gelen ve fiyatlarında bir karışıklık yaşamadığı hatta daha ucuza alabilecekleri ürünleri almaktan memnun kalıyorlar. Bizce önümüzdeki 20 yıl içerisinde dükkân kalıbından kurtulan marketler sadece internet üstünden hizmet vermeye devam edecekler.

Ne Tür Sıkıntılarla Karşılaşacağız?

  • Toplu işten çıkarmalar
  • Boş dükkânlar
  • Enflasyon %20 artacak
  • Kart bilgilerimiz çalınacaktır

Nasıl Baş Edeceğiz?

Aslında bu öyle göründüğü kadar kolay olmayacak ve alınan önlemler çoğu zaman etkisiz kalacak. Şöyle ki gelişmekte olan teknoloji ile birlikte yeni iş imkânları da meydana çıkacaktır ama bu iş imkânları market sektöründeki insanları pek alakadar etmeyebilir. En nihayetinde yeni bir program yapmak standart bir personelin hemen yapabileceği kadar kolay bir iş değil. Gerçekte şu ki; gerçekten güler yüzlü ve kaliteli hizmet sağlayan market ve mağazalar olduğunda insanlar daha sık ziyaret ediyor ve daha çok alışveriş yapıyor. Personel işsiz kalmak istemiyorsa yaptığı işe 4 elle sarılacak ve gelen müşteriyi memnun etmeye gayret gösterecektir. Teknolojinin Alışverişteki Yeri

Yorum bırak