Teknoloji

Sosyal Medya Hizmeti Kapsamında Neler Yapılır? Başarılı Olmak için İpuçları

Sosyal medya mecralarında çalışmalar yaparak işimizi hayal ettiğimiz noktalara taşıyabiliriz. Bunun için hem içerik hem de reklam yönetimi anlamında çok iyi bir şekilde işimizi organize etmeliyiz.

Burada elbettte ki hedef kitlemizi doğru seçmek doğru şekilde iletişim kurmak ve doğru görseller ile hitap etmek gerekir. Bunun için izlememiz gereken yolları ve başarılı olmak için ipuçlarını bu içerikte bulabilirsiniz. Sosyal medya hizmeti ile işinizi büyütmek istiyorsanız bu içerik tam size göre.

Orijinal Görseller

Orijinal görseller artık sosyal medya hesaplarının ayrışmasına ve samimiyeti yüksek olan hesabın büyümesine yol açıyor. Gerçek resimler çekilmeli gerçek video içerikler üretmeli ve bu doğrultuda çalışmalarınızı arttırmalısınız.

Eğer gerçek resimler ile Instagram gibi sosyal mecralarında içerik üretebilirseniz çok daha fazla takipçi kazanır bunun yanında kitlenize güven verdiğiniz için satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

İçerik Takvimi Belirleme

İçeriklerinizi belli bir plan dahilinde paylaşmalısınız. Haftanın belli günleri içeriklerinizi paylaşırken bunu belli bir düzende yapmalı, içeriklerinizi en iyi etkileşim alacak saatleri bularak paylaşmalısınız.

Eğer içeriklerinizi ayın başında hazırlar ve planlarsanız çok daha başarılı sosyal medya yönetimi yapabilirsiniz.

 

Reklam Kampanyaları Oluşturma

Reklam kampanyası oluşturmak ve reklam kampanyalarını başarılı bir şekilde yönetmek Instagram gibi sosyal mecralar için son derece önemli bir noktadır. Eğer reklamlarınızdan iyi bir biçimde verim alabilirseniz

Çok daha başarılı olur, reklamlarınızı arttırır bu sayede hem takipçi kazanır hem daha fazla görünür olur hem de satışlarınızı arttırırsınız. Bunun için sürekli optimizasyonlar yaparak reklamlarınızı yönetmeli en iyi dönüşen hedef kitle, mecra ve reklamı bularak bunun üzerine giderek dönüşmeyen kitleleri çıkarmalısınız. Bu tür optimizasyonları yaptığınızda müşteri edinme maliyetinizi düşürerek daha az maliyet ile daha fazla müşteriye erişir hale gelebileceksiniz.

 

Takipçiler ile İletişim

Takipçileriniz ile sürekli iletişimde kalmalı ve onlara değer vermelisiniz. Eğer Instagram gibi mecralarda başarılı olmak istiyorsanız onlara sorular sormalı onlardan gelen soruları cevaplamalı ve yorumlara cevap vermelisiniz.

Bunları yaptığınızda takipçileriniz sizinle etkileşimde kalarak Instagram algoritması gereği hesabınız büyüyecek ve işlerinizi arttırabileceksiniz.

 

Reklam Bütçesi

Reklam bütçesi en değerli konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Reklamlarımızı yönetirken düşük bütçeler yerine elbette ki yüksek bütçeler ile reklam çıkmalıyız. Eğer aylık 1.000 TL bütçemiz varsa bunu bütün ay yapmak yerine 15 günde harcamak iyi olabilir.

Düşük bütçeler verimimizi azaltır ve büyümemizi engeller. Bunun için reklam bütçesini arttırmalı, düşük bütçemiz varsa bile bunu kısa sürelere yayarak kısa performans hedefleri ile ilerlemeliyiz.

 

Pazarlama Aklı

Instagram gibi sosyal mecralarda başarılı olmak için pazarlama aklımızı da kullanarak rakiplerden nasıl farklılaştığımızı, müşterimize nasıl değerler sunduğumuzu ve bu değerleri nasıl sağladığımızı aktarmalıyız.

Pazarlama aklı ile birlikte rakiplerden farklı olduğumuz konuyu içeriklerimizde sürekli vurgulamalı, işi nasıl farklı yaptığımızı anlatmalı ve bunu düzenli olarak ifade etmeliyiz. Konumlandırmamız ne, fiyat-performans olarak rakiplerden nasıl ayrışıyoruz, müşteriler bizden ne bekliyor ve biz onların hangi sorunlarını çözüyoruz?

Bu sorulara tam ve net şekilde cevap bularak ilerlemeli ve buna tüm sosyal medya stratejimizde yer vermeliyiz.  Sosyal medya yönetimi  alanında ilerlemek istiyorsak strateji oluşturmak ve bunları uygulamak çok büyük önem taşımaktadır. Burada rakiplerimizi ve çalışmalarını iyi inceleyip kendimizi farklılaştıracak alanları bulmalıyız.

Tasarım Dili

Tasarım dili kurumsal hayatınız için çok kritik öneme sahiptir. Sosyal mecralarda paylaşacağınız içeriklerin aynı tasarım diline sahip olması, benzer renkleri içermesi, aynı font ile inşa edilmesi markanızı güçlendirir. Tasarımlarınızın bir dili olmalı ve sürekli benzer tasarım dili, tasarım aklı ile paylaşımlar yapmalısınız. Bunun için önce kendinize has bir renk seçmeli sonrasında modern mi, eğlenceli mi, minimalist mi görüneceğinize karar vermelisiniz. Tüm bunların ardından kendinize has tasarım öğeleri ile sosyal mecralarda içeirk üretmeye ve bunları çoğullayarak türetmeye başlamalısınız.

 

Sosyal medya hizmeti ile alabileceğiniz çalışmalar arasında içerikler üretmek, sosyal medyayı yönetmek ve reklamları iyi bir biçimde organize etmek yer alıyor. Bunların tümü tam bir organizasyon içerisinde yapıldığında başarı geliyor.

Sosyal medya işini yapan ajansın yanında firmanın da doğru içerikler üretmesi, iyi fotoğraf çekimi, video içerikler ve ilgi çekici kampanyalar başarıyı arttıran etmenler arasında yer alıyor. Başarı tüm faktörlerin birleşimi olarak sosyal medyada bizleri bekliyor.

 

Bu içeriğimizde size sosyal medya yönetimi ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Umarız sizler için faydalı olmuştur. Siz de sosyal medya hizmeti ile işinizi büyütmek istiyorsanız Earnado gibi firmalardan yararlanabilir, işinizi istediğiniz noktalara getirebilirsiniz.

 

Sosyal Medya Hizmeti ve Yapılması Gerekenler

Sosyal medya yönetimi için yapacağınız her yatırım uzun ve orta vadede size olumlu şekilde dönüşecektir. Siz de kendi markanızı iyi bir şekilde ifade ederek iletişim dilini kurgular, müşteri için faydalı olacak içerikler için ışık tutarsanız başarıya ulaşmak için yol gösterici olabilirsiniz.

Sosyal medyada reklam, içerik, kampanya, pazarlama aklı ve tasarım dili gibi konuları tam anlamı ile uygulamalı, bunları uygularken belli bir hedef için sürekli ölçümlemeler ile çalışmaların ne kadar iyi gidip gitmediğini gözlemlemelisiniz. Bunu yaptığınızda işinizi hayal ettiğiniz gibi büyütebilme, Instagram gibi sosyal mecralarda hem takipçi kazanma hem de satışlarınızı arttırma fırsatı bulabileceksiniz.

Yorum bırak