Teknoloji Yazılım

Rar Dosyası Nasıl Açılır

Winrar

Rar Dosyası Nedir ?

Rar dosyası daha az yer kaplaması için dosyaların sıkıştırılmış halidir. Rar dosyaları uzantıları rar olduğu için rar olarak adlandırılırlar. Rar dosyaları diğer dosyalardan daha hızlı bir şekilde diğer bilgisayarlara aktarılır.

rar_dosyasi

Rar Dosyası

 Dosyaları rar yapma ?

Bir rar dosyası yaratmak hiç zor değildir  veya bir rar dosyası açmak, açmak için RAR dosya biçimini tanıyan güzel bir yazılıma ihtiyaç duyulur. Piyasada bir çok yazılım vardır ama bunların arasında en çok bilineni ve en çok tercih edilen WinRAR programıdır.
WinRAR’ı yüklediğinizde doğrudan Windows’a gömülü olur ve kendisini mousenizin sağ tık menüsüne ekler o kadar yakındır size. Sıkıştırmak istediğiniz dosyaları seçip, herhangi birisinin üzerine mousenizin sağ tuşuyla tık diye tıkladığınızda WinRAR seçeneklerini görürsünüz. Bunlar genelde aşağıdaki şekilde olduğu gibidir.

Arşive Ekle

Bu seçeneği seçiyoruz, seçtiğinizde sıkıştırma özelliklerini belirleyebileceğiniz bir pencere karşımıza çıkar. Buradan arşiv dosyasının ismini, sıkıştırma yöntemini, ciltlere bölmeyi, arşivinize şifre belirleme gibi ayarlarınızı yaptıktan sonra tamam diyoruz, böylelikle arşivinizi yaratabilirsiniz.

Arşive ekle “dosya ismi.rar”

Bu seçeneğimizde ise önceden tanımlanan standart ayarlarla sıkıştırma işlemini hızlıca yapabilirsiniz.

Sıkıştır ve eposta gönder

Aynı şekilde belirlenilen şekile göre ayarlarımızı yaptıktan sonra e-posta uygulamamız otomatik açılacaktır  ve arşivimiz ekle olarak yerini alır. Size kalan tek şey, hatta yapmanız gereken yazınızı yazıp arşivinizi göndermektir.

Sıkıştır “dosya ismi.rar” ve eposta gönder

Önceden tanımlanan ayarlarla hızlıca sıkıştırmayı yapar ve arşiv dosyasını e-posta uygulamasına eklenti olarak yerleştirecektir. Size sadece gönder butonuna tıklamak kalacaktır.

Bir rar dosyası nasıl açarım?

RAR dosyasını açmak, önceden sıkıştırılan bir arşivin içindeki dosyaları orijinal biçimleriyle çıkarmak anlamına gelir. Bu işlem RAR dosyası yaratmaktan çok  daha kolaydır. Sadece bir RAR dosyasının üzerine mousemizle sağ tıklayın ve açılan menüdeki seçenekleri inceleyin.

Dosyaları çıkart

Bu seçeneği tıkladığınızda karşınıza dosyaları hangi klasöre çıkarmak istediğimizi ve basit ayarları soran bir pencere çıkar.

Buraya çıkart

Arşivdeki dosyaları hızlıca içinde bulunduğu klasöre çıkarır.

Buraya çıkart “klasör ismi”

Bazen arşivimizde çok fazla dosya olduğunda bunları direk arşivimizin bulunduğu klasöre çıkarmak istemeyebiliriz. Çünkü bu klasörde halihazırda başka dosyalar da olabilir ve çıkarmak istediğimiz dosyalarla karışabilir. Bu yüzden bu seçenek bulunduğumuz klasörün içinde arşivin ismiyle aynı isme sahip bir klasör yaratarak dosyaları bunun içine çıkarır. Karmaşıklığı önlemek açısından çok yararlı bir seçenektir.

Yorum bırak