Bilim Yazılım

Parmak İzinden Cinsiyet Tespit Eden Zeki Sistem!

Bartın Üniversitesi’nden Eyüp Burak Ceyhan tarafından geliştirilen “10 Parmaktan Herhangi Biri Temel Alınarak Yeni Bir Yaklaşımla Parmak İzinden Cinsiyet Tespit Eden Zeki Sistem”e Türk Patent ve Marka Kurumunca incelemeli patent belgesi verildi.

Ceyhan, “parmak izinden cinsiyet tanıma sistemi” üzerinde Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu başkanlığında sürdürdüğü yüksek lisans tezinden esinlenerek “10 Parmaktan Herhangi Biri Temel Alınarak Yeni Bir Yaklaşımla Parmak İzinden Cinsiyet Tespit Eden Zeki Sistem” olarak şekillendirdi.
Ceyhan’ın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 8 yıl süren yoğun bir çalışmanın sonucunda kayda değer bir başarıya imza atıklarını ve her şeyden önce suçluları saptamada büyük yarar sağlayacak sistemin türlü deneylerle güvenilirlik konusunda niteliklerini ispatladığını belirtti.

Parmak İzinden Cinsiyet Tanıma Sistemi

Sistemin, 2016’da patenti alınan “Parmak İzinden Cinsiyet Tanıma Sistemi”nden farkını açıklayan Ceyhan, şöyle ifade etti:

“Zeki sistemle olay yerinden elde edilen parmak izi sahibinin cinsiyetinin tespit edilmesinin yanında hangi parmak olduğunu da otomatik olarak tespit edilebiliyor. Bu sistem, özellikle kriminal alanlarda suçlu tespitinde şüpheli sayısını hatırı sayılır miktarda düşürecek, adli birimlere zaman kazandırarak emek kaybını önleyecektir.”

Teste tabi tutulan sistemin türlü ırklardan kişilere ait parmak izlerinin de bulunduğu 2 bin 520 parmak izinin test aşamasında kullanıldığını ifade eden Ceyhan, sistemin çalışma prensibiyle ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Olay yerinde bırakılan parmak izinin türlü metotlarla elde edildikten sonra geliştirilen sisteme iletiliyor. Elde edilen parmak izinin tek veya çift merkezli olduğu görüntü işleme teknikleriyle otomatik tespit ediliyor. Kaç merkezli olduğuna göre farklı yöntemler devreye girerek, yapay zeka aracılığıyla bu parmak izinin sahibinin cinsiyetinin kadın mı yoksa erkek mi olduğunu yüzde 97 gibi yüksek bir başarıyla tahmin ediyor.”
Eyüp Burak Ceyhan, yoğun çalışma neticesinde geliştirdikleri sistemlerine yurt içi ve yurt dışındaki türlü kurum ve kuruluşlar tarafından yoğun rağbet gösterildiğini açıkladı.

Sistemi, emniyet, jandarma ve MİT’e ücretsiz sunmayı düşünüyoruz” şeklinde ifade etti.

Yorum bırak