Teknoloji

Önü Açık Olan Teknolojik Meslekler

Önü Açık Olan Teknolojik Meslekler

Önü açık olan meslekler dediğimizde şu anda kimse tarafından pek bilinmeyen ama önümüzdeki 10 yıl içerisinde gerçekten çok iyi yerlere gelecek olan iş ve meslek grubundan biraz bahsedeceğiz. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde Türkiye bir otomobil tanıttı ve % 100 elektrikli olacağına dikkat çekti. Bu alanda ilk olarak dikkatimizi çeken durum yan sanayi ile birlikte 20 binden fazla insana istihdam sağlanacağı oldu. Peki kimler bu 20 bin işçi arasında yer alabilir? Aralarında kaç tanesinin işi “teknolojik” olur? Bu ve bu tür konulara değindiğimiz yazımızda meslekleri sizin için listeledik.

Drone Pilotluğu

Günümüzde dizi ve filmler için artık helikopter kiralamak yerine çok daha ucuzu olan drone kiralamaya başvuruluyor. İyi bir drone’a sahipseniz ve kamera odağınız da biraz gelişmiş ise teknolojik meslekler grubunda önünüz bayağı bir açık olacaktır.

Bilgisayar, Ağ ve Web Teknolojileri Uzmanlığı – Mühendisliği

Gelişen teknoloji ile birçok teknolojik sorunda meydana çıkacaktır ve bu sorunlarında çözüme ihtiyacı olacak. Yeni nesil arabalardan akıllı ev sistemlerine, cep telefonlarından akıllı gözlüklere kadar her alanda ağ ve web teknolojileri uzmanlığı etkili olacaktır. Teknolojik meslekler listemizde yer alan bu meslek alanı önümüzdeki 3 yılın sonunda revaşta ve daha da yükselmesini bekliyoruz.

Robotik (Mekatronik) Mühendisliği

Otonom sürüşten başlayıp akıllı elektrik süpürgelerine kadar herşeyi sensörler aracılığı ile algılayıp cep telefonlarınıza ileten hatta kendi kararlar veren cihazlar üretebileceğiniz ve bu cihazlar aracılığı ile ciddi paralar kazanabileceğiniz teknolojik mesleklerden sadece bir tanesi.

Enerji ve Çevre Mühendisliği

Gitgide azalan dizel ve  benzinli motorlarının yerini elektrikli motorlar almaya başlarken enerji tutumluluğu ve pil tasarrufu gibi konular da meydana çıktı. Geleceğin teknolojik meslekleri listemizde yerini sağlam bir şekilde koruyan en büyük iş dalı da enerji ve çevre mühendisliğidir.

Rüzgar ve Güneş Enerjisi Teknisyenliği

Bir önceki konuda bahsettiğimiz enerji ve çevre mühendisleri elektrik enerjisine en ucuz yoldan ulaşabilmek için Rüzgar ve Güneş enerjisi teknisyenlerinden ciddi yardımlar alırlar. Bir mühendis her konuya hakim olamadığından dolayı da ara elaman olan teknisyenlerden çokça destek talep ediyorlar.

Eğer sizin de amacınız hem teknolojik bir meslek hem de iyi para kazandıran bir iş sahibi olmak istiyorsanız yukarıda önerdiğimiz 5 farklı iş konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Yorum bırak