Mobil

İPhone Donma Sorunları Nasıl Çözülür?

İphone donma sorunlarını çözme

İPhone Donma Sorunları – İPhone’nuz donmaya başladığı zaman hepimizin aklına getirmekten çekindiği korku senaryoları baş gösterir. Belki o anda son derece önemli bir telefon görüşmemiz yada gönderilmesi gereken bir mailimiz var. Bu tür sorunlar günümüzü kötü geçirmemize sebep olacak ve bizi sürekli tedirgin edecektir. Telefona reset atmaktan geri yüklemeye kadar bu sorunları çözmek için yapabileceğiniz birkaç adım vardır. Aşağıda sunduğumuz çözümleri en baştan uygulamaya başlayın ve sorun çözülmediyse bir sonraki adıma geçin.

İPhone’unuzu Yeniden Başlatın veya Hard Reset Yapın

iPhone’unuz aniden donarsa veya hiçbir tepki vermezse, ilk yapmanız gereken telefonu yeniden başlatmak olacaktır bunun için açma kapama tuşuna uzun süre basın, çıkan ekranda kapama butonunu sağa kaydırın ve ardından telefonunuzu tekrardan açın donma sorunu yüksek ihtimal çözülmüş olacaktır. Eğer telefon hiç tepki vermiyorsa hard reset yapmak zorundasınız bunu yapmak telefondan telefona değişmektedir.

İphone 7 öncesi telefonlarda açma/kapama tuşunu basılı tutun ardından home tuşunu (ana ekran tuşu),iphone 7 ve iphone 7 plus modellerinde ses kısma + açma kapama tuşuna basın, iphone 8 modellerinde ses açma tuşuna bir kere basın hemen bırakın ardından bir kerede ses kapama tuşuna basın ve ardından açma kapama tuşunu basılı tutun, iphone x modellerinde ise iphone 8’deki işlemi yapacaksınız. Bu işlemlerde birkaç saniye içinde ekran kapanıp apple logosu gelene kadar bekleyin sorununuz çözülmüş olacaktır.

Uygulamaları Sonlandırın

Bazen uygulamalar yanıt vermez ve cihazın donmasına neden olur bunun sebebi arka planda birçok uygulamanın açık kalmasından kaynaklanır bunun için bir işlem yapmamız gerekir teker teker uygulamaları kapatın yada ram’i sıfırlayn. Ram’i de sıfırlama işlemi basittir açma/kapama tuşunu basılı tutun kapanma ekranı geldikten tuşu bırakın ve sonra home (ana ekran tuşu) tuşunu 5-10 saniye basılı tutun sorununuz çözülecektir.

İOS Güncellemesi yapın

Kullandığımız ios sürümü yeni çıkan yada güncellenen uygulamalara göre yeterli kararlılıkta çalışmayabilir. Bunun nedeni ise çıkan uygulamaların en son çıkan ios sürümüne göre dizayn edilmesidir. Apple bunun için arada sırada donma sorunlarını çözmek için düşük boyutlu güncellemeler yayınlar. İos güncellenmesi iki şekilde olur 1.si telefonu bilgisayara bağlar telefona gelen bu bilgisayara güven seçeneğini seçip itunes arayüzünde özet kısmına gelip güncelle butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Güncelleme bitmeden telefonun bilgisayar ile bağlantısını kesmeyiniz telefon ile bilgisayarın şarj aldığından emin olun bataryalar doluyken bu işlemi yapın şimdi gelelim diğer yönteme. İphone ayarlara girin ardından genel kısmına girip yazılım güncellemeye basın eğer güncel değilseniz size son sürümü indirecek ve güncelleme işlemine başlayacaktır bu sırada telefonun şarjda olmasına yada en az %50 şarjı olmasına dikkat edin ve telefonunuzun hafızasında 3-5 gb yer açın bazen hafıza yetersizliğinden dolayı güncelleme yapılmıyor.

Eski güncellemeleri yükle

Yukarıdaki işlemleri yaptınız ve henüz olumlu bir sonuç alamadıysanız telefonu önceki ios sürümlerine döndürün. Bunun için itunes girip telefonu bağlayın özet kısmında iphona geri yükle seçeneğine basın yükleyebileceğiniz sürümlere bakıp işlem yapın.

İPhone Donma Sorunları – Pil ve Hafıza

Eğer halen donma sorunlarınız çözülmediyse telefonunuzdan ayarlara girin pil seçeneğine basın pil sağlığının %80’nin üstündeyse bu seçeneği atlayabilirsiniz. Eğer altındaysa telefonun bataryasını değiştiriniz. Diğer bir sorun hafıza sorunudur, telefondan ayarlara girin > genel basın > iphone saklama alanına basın eğer hafızanız doluysa gereksiz resim, video, uygulamaları silin ve telefonu yeniden başlatın sorun tekrarlarsa telefonu servise yollayın.

 

Yorum bırak