Teknoloji

Geçiş Kontrol Sistemi Nedir? Uygun Fiyatlı Geçiş Kontrol Sistemleri

Teknolojinin gelişmesiyle son dönemlerde hayatımıza pek çok yeni önlemler de girmektedir. Buna bağlı olarak özellikle kurumsal ve kamuya açık alanlarda tehlike olabilecek saldırılara karşı korunabilmesi için birçok sistem gelişmiştir. Bu sistemlerden olan geçiş kontrol sistemleri pek çok alanda güvenlik sağlamaktadır.

Geçiş Kontrol Sistemleri Nedir, Ne İşe Yarar?

Pek çok alanda karşımıza çıkan geçiş kontrol sistemleri nedir sorusuna farklı pek çok cevap verilebilmektedir. Geçiş kontrol sistemleri yerden bir metreye kadar kazılan bir alan içerisine monte edilmiş bariyer koruma bloklarını ifade etmektedir. Uzaktan kumanda yardımı ile birlikte kontrol edilen bu sistem her zaman açık pozisyonda bulunan metal plaka komut ile zemine paralel hale gelmektedir.

Geçiş kontrol sistemlerinden olan turnike geçiş kontrol sistemleri artan tehditlere ve güvenlik açıklarına bir önlem alınması için resmi veya özel kurumların giriş ve çıkışlarını kontrol etmesi için kullanılmaktadır. Bu sistem ile araçların boyutu fark etmeden kontrolsüz geçişler engellenmektedir.

Ayrıca turnikeli bariyerler ya da kartlı geçiş sayesinde personel geçişleri de kontrol altına alınmaktadır. Kartlı geçişlerde personelin sisteme tanımlı olması gerekmektedir. Bununla birlikte geçişine ana merkez tarafından izin verilmiş olması gerekmektedir. Bu yazılımlar sayesinde de yabancı kişilerin istenmeyen alanlara girişleri kontrol altına alınmaktadır.

Geçiş kontrol sistemleri yüz tanıma sistemleri sayesinde pek çok alanda güvenliği sağlamaktadır. Parmak izinde olduğu gibi yüz yapısı da herkes de farklı olmaktadır. Kişilerin fiziksel yüz yapısını önceden belleğine kaydeden yüz tanıma cihazı kameranın önüne gelen kişinin yüzünü anında kopyalayarak veri tabanı bilgileri ile karşılaştırılır. Yapılan karşılaştırma sonucunda bilgilerin uyuşması halinde kişilerin geçişlerine izin verilmektedir. Bu sayede çalışma alanlarının güvenirliliği sağlanmakta ve geçiş kontrol protokolü ile personel giriş çıkış kontrolü sağlanmaktadır.

Geçiş Kontrol Sistemleri Hangi Alanlarda Kullanılır?

Ülkemizde son yıllarda popüler hale gelen geçiş kontrol sistemleri günlük yaşantımızda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Pek çok farklı alanlarda tercih edilen kapı geçiş kontrol sistemleri yoğun olarak şu alanlarda tercih edilmektedir:

  • Askeri birlikler, lojman ve tesislerde,
  • Hastane, poliklinik ve sağlık ocağı gibi alanlarda hasta haricinde girişin yasak olduğu yerlerde,
  • Resmi binalarda, belediye, nüfus dairesi ve belediyelerde,
  • Özel ve kurumsal iş yerlerinde, işin özelliğine göre kapı girişlerinde,
  • Banka gibi alanlarda sınırlı girişe izin verilen bölgelerde tercih edilmektedir.

Geçiş kontrol sistemlerinden olan parmak izli geçiş kontrol sistemi yüksek hassasiyete sahip algoritmalar sayesinde hızlı tanıma ve yüksek doğruluk oranı ile sektörde geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu sistem kişiye has olan parmak izi ile oluşturulan şifreleme algoritmaları sayesinde yüksek güvenirliliğe sahiptir. Özellikle hızlı olması sebebiyle zamandan tasarruf sağlar ve analiz ve raporlama imkanı sunmaktadır. Ayrıca hastanelerde hasta takibi, personel tanıma ve kişi sayma gibi işlemler kolaylıkla bu sistem sayesinde sağlanmaktadır.

Geçiş kontrol sistemleri ve ürünleri hakkında bilgi almak için Sensormatic web sitesini ziyaret edebilir ve bilgi alabilirsiniz.

Yorum bırak