Teknoloji

Enjeksiyon Makinesi – Plastik Enjeksiyon

Gün içinde kullandığımı plastik eşyaların üretimleri için mutlaka enjeksiyon makinesi kullanılması gerekir. Bu makineler ham plastiği üretilecek eşyaların şekline getiren eşyalardır. Bunun için sahip oldukları özel sistemler ile her türlü eşyanın üretimi için kullanılabilirler. Her şekil için özel olarak üretilmiş olan farklı kalıplar vardır ve bu kalıpların içine ham plastik eklenerek eritilir. Daha sonra şekillendirme ve soğutma işlemleri ile istenen ürünler elde edilmiş olur. Plastik enjeksiyon makineleri hakkında bilgileri olan kişiler bu makinelerin sanayi alanında birçok farklı yerde kullanıldıklarını da bilirler. Bunun için biz her ne kadar bilmesek bile aslında bu makinelerin etkilerini gün içinde sürekli olarak hissederiz.

Plastik çok farklı şekilde ham olarak bulunur. Bunların her biri farklı amaçlar ile işlenerek ortaya yeni eşyaların ve malzemelerin çıkması sağlanabilir. Bunun için mutlaka yeterli özelliklere sahip olan enjeksiyon makinesi modellerine ihtiyaç duyulur. Genel çalışma prensibi oldukça basit olan bu makinelerde plastik hammadde ısıtılır ve eridikten sonra kalıplara dökülerek istenen şekli alması sağlanır. Son olarak soğutulur ve gerekli sertlik düzeyine gelmeleri sağlanır. Hayatımızın farklı alanlarında kullandığımız plastik malzemelerin tamamına yakını bu mantık ile üretilirler. Plastik enjeksiyon makinelerinde kullanılan plastik hammaddeleri şu şekilde sıralanabilir;

 1. Akrilonitril butadien stiren
 2. Polietilen
 3. Polikarbonat
 4. Polietilen tereftalat
 5. Polivinilklorür
 6. Polipropilen
 7. Polistiren
 8. Genişletilmiş polistrien

  Plastik Enjeksiyon Makinelerinin Fiyatları Ne Kadar?

  Plastiğe şekil vermek için mutlaka çok güçlü bir şekilde baskı yapmak gerekir. Bu sebeple bu makinelerin çok güçlü olmaları ve mutlaka belli bir baskı gücüne sahip olmaları gerekir. Bazı enjeksiyon makinelerinin 320 tona kadar baskı yapabildikleri bilinmektedir. Bu makineler genellikle ebatları büyük ve çok sert olması gereken malzemeler için kullanılırlar. Bu sebeple sanayi alanında birçok kurum bu makinelerin farklı modellerine sahiptirler. Çok küçük plastik eşyaların dahi üretimleri için kullanılabilen plastik enjeksiyon makineleri üretimleri kısa zaman içinde tamamlayarak malzemelerin hemen kullanıma sunulmasını sağlayabilirler.

  Sahip oldukları özelliklere ve üretimi için kullanacakları malzemelerin niteliklerine bağlı olarak farklı fiyatlar ile satışa sunulabilen bu makineler ilave ekipmanlar ile daha da yetenekli hale getirilebilirler. Bu da çok daha fazla malzemenin üretiminde kullanılmalarına olanak tanıyabilir. Bir enjeksiyon makinesi sadece bir malzeme için kullanılmaz bir makinede yüzlerce farklı malzeme üretilebilir. Bunun için her malzeme için farklı kalıplar kullanılmalıdır. Çünkü erimiş plastik direk olarak bu kalıpların içine koyulur ve baskı yapıldıktan sonra soğutulur. Bu sayede istenen malzemeler üretilmiş olur ve kullanıma sunulabilirler. Enjeksiyon makinesi fiyatları hakkında bilgi almak ve bu makineleri en güvenilir satıcılardan temin etmek isteyen kişiler diledikleri zaman sanayiden.com aracılığı ile aradıkları ürünlere kolay bir şekilde ulaşabilirler.

Yorum bırak