Genel

Dolmalık Fıstık Fiyatı

Dolmalık fıstık aynı zamanda çam fıstığı olarak da bilinmekte olup genellikle Türkiye’de yapılmakta olan dolma gibi yemeklerin içerisine eklenmesi nedeniyle dolmalık fıstık adını almaktadır. Çam kozalakları undan yetişmekte olan ve sert kabuklarına sahip olan bu fıstık türü besin değeri açısından oldukça faydalı olmaktadır.

Dolmalık fıstık fiyatı değişiklik gösterse de yüksek fiyatlara sahip olmamaktadır. Besin değerleri açısından 100 gram çam fıstığı içerisinde 597 mg potasyum, 60 gram, 14 gram protein ve birçok farklı vitamin veya mineral bulunmaktadır.

Çam kozalaklarının yüzeyini kaplamakta olan sert kabukların kırılmasıyla elde edilen çam fıstığı hem yemeklerde hem de tatlılarda kullanılmakta olup oldukça işlevsel bir kuru yemiş türüdür. Özellikle antioksidan özelliğine sahip olması ile vücut üzerinde birçok fayda sağlamaktadır.

Dolmalık Fıstık Faydaları Nelerdir?

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi dolmalık fıstık antioksidan özelliğine sahip olduğundan vücutta bulunan toksinlerin vücuttan kolayca atılmasına yardımcı olan dolmalık fıstık aynı zamanda birçok farklı noktada da oldukça faydalı bir üründür.

Bilinen ve genellikle diyet yapan kadınlar tarafından en çok tercih edilen faydası ise yağ asidi içerdiğinden iştah kesici özelliğe sahip olur ve böylece kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Bunun yanı sıra içerisinde bulunan protein veya magnezyum gibi önemli mineraller sayesinde kalp krizi veya şeker hastalığı riskini de en aza indirmektedir. Aynı zamanda romatizma ağrılarına da oldukça iyi gelen bu kuruyemiş yaşlılar tarafından sıkça tüketilmektedir.

Yorum bırak