Sorunlar Teknoloji

Deprem Çantasında Bulunması Gereken 6 Teknolojik Ürün

deprem çantası

Ülkemizde son zamanlarda hızını iyice arttıran ve doğusunda batısında aıyrt etmeksizin sıkça olan bir doğal afet var. DEPREM! Daha birkaç ay önce, Eylül ayında İstanbul’da ciddi bir deprem olmuştu ve ülkemizde tüm GSM operatörlerinin hatları çökmüştü. İletişim bir nevi imkansız hale gelmişti. Ardından alınan kararlar ile ortak baz istasyonlarının kurulması ve acil durumlarda bu bu baz istasyonlarının da devreye girmesi için çalışmalar başlamıştı. Uzmanlar o zamandan bu zamana birçok kez deprem çantası hakkında içinde neler olmalı diye çeşitli bilgileri zaten vermişti. Gıda maddelerinden kıyafete kadar birçok eşyayı bulundurmamız gereken bir çanta. Peki teknoloji bunun neresinde?

24 Ocak’ta Elazığ’da yaşadığımız büyük depremin izleri hala tazeliğini korurken ülkemizin batısında da çeşitli büyüklüklerde depremler olmaya devam ediyor. Peki biz ne kadar hazırlıklıyız? Deprem çantamızda olması gereken teknolojiler neler bunlar üstüne sizlere biraz bilgi vermeye çalışacağım. Deprem çantanızda temel ihtiyaçlarınız dışında mutlaka olmalı dediğim teknolojik ürünleri ve detaylarınız aşağıda sizler için listeledim.

1. Powerbank deprem

Powerbanklar ya da taşınabilir şarj aletleri dediğimiz bu şarj edilebilir pillerin acil durumlarda hayatımızı kurtarabileceğini unutmayalım. Gücü ne kadar çok olursa sağladığı faydası da o kadar çok olur. Sadece sizin değil başka bir kişiyle de paylaşabileceğiniz bu powerbanklardan 10 bin mAh’lik modellerden en az 2 adedinin tam şarj ile çantanızda sürekli olması gerektiğini düşünüyorum. Telefonunuzun şarj ihtiyacını karşılayabileceği gibi el feneri, radyo gibi cihazlarınızı da bunlarla şarj edebilirsiniz.

2. Cep Telefonu

Olur da cep telefonunuzun şarjı bitti ve powerbankleriniz de artık çalışamayacak durumda olursa eski tuşlu telefonlardan yardım almanız gerekebilir. 2G hattına sahip siyah beyaz bir ekrana sahip olması yeterli olacak olan yedek bir cep telefonu ulaşmanız gereken kişilerle iletişimde kalmanızı sağlayacaktır. Şarjının da uzun süreler sizi idare edeceğini düşünürsek acil olan durumlarda hayatınızı kolaylaştıracaktır. Bunun için evde bulunan eski bir cep telefonunuzu kullanabileceğiniz gibi şarj konusunda efsaneleşmiş bir Samsung 1205 tuşlu telefonu da tercih edebilirsiniz.

3. Radyo

“Zaten cep telefonumun radyosu var” ya da “ne gerek var” diye düşünüyorsanız bu düşünceden bir an önce vazgeçmenizi tavsiye ederiz. Olası durumlarda televizyon erişimi ya da internet erişimi çok zordur, bu sebeple çantanızda 1 adet kaliteli radyo bulundurmanızı da tavsiye ederim. Hatta mümkünse eğer acil durumlar için özel olarak üretilen radyolardan da temin edebilirsiniz. Bu şekilde hem haberlere erişim sağlayabilir hem de kendinizi rahatlatmak için müzik dinleyebilirsiniz. Sizlere önerebileceğim pil ile çalışan Philips tarafından üretilmiş bir el radyosu var. Bu ürünü de buradan inceleyebilirsiniz.

4. El Feneri

İki farklı cep telefonunun flaşları bile birbirine göre çok farklı ışık yayarken acil durumlarda bunları kullanmak çok doğru olmayabilir. Bu sebeple gerek pille çalışan gerekse de el gücü ile çalışan el fenerlerinden almanızı tavsiye ediyoruz. Bu gerek ışıldak olsun gerekse güçlü bir el feneri olsun akşamları işinizi bayağı bir kolaylaştıracaktır. Sizin için araştırıp bulduğum üzerinde S.O.S  düğmesi ve USB çıkışı olan el feneri de buradan inceleyebilirsiniz.

5. Telsiz

GSM operatörlerinin hizmetlerini kullanamadığınızda bunun yerine hali hazırda askeriye, emniyet ve özel güvenlik firmalarının da kullandığı telsizleri kullanabilirsiniz. Telsizler uzun şarj süreleri ve geniş mesafe iletişimi sağlayabilen cihazlar olduğundan kullanımı da rahat ve güvenlidir. Aselsan’ın bu konuda son tüketiciye özel olarak ürettiği telsizlerden inceleyebilirsiniz. 

6. Pil

Gerek radyonuzu gerekse de telsizinizi hatta ilgili aparatlarla cep telefonunuzu bile şarj edebileceğiniz en önemli unsurlardan olması ile ön plana çıkarken satın almadan önce kullanım ömrünü de arşatırmanızı tavsiye ederiz.  Benim de televizyon ve klima kumandalarında kullandığım ve sizlere de hiç tereddüt etmeden tavsiye edebileceğim Duracell Alkalin kalem piller var. Buradan sizin için seçtiğim ürünü inceleyebilirsiniz.

Çantanıza eklemenizi tavsiye ettiğimiz ürünlerin yanı sıra bir de arabanızda bulundarabileceğiniz ürünler var. Eğer olaydan kaçıp güvenli bir bölgeye geçebildiyseniz aracınızda sürekli bulundurmanızı tavsiye ettiğim 2 kişilik bir kamp çadırı, havalı yataklar ve kompresör cihazı. eğer geniş bir bagaja sahip değilseniz aracınızda da kalabilirsiniz. Ancak doğal afetlerin ne zaman geleceğine dair hiç birimizin bir fikri yok. Sevdiklerimize ulaşmak, seslerini duymaktan başka yapabileceğimiz bir şey de yok doğrusu. Bu tür afetlerin verdiği hasarı maddi ve manevi olarak yine bizler telafi edebiliriz. Bu ve bu tür zararları da ancak bilinçlenerek yapabiliriz.

Yorum bırak