Eğitim

Çocuklarla İzlenecek Filmler

Çocuklar ile ebeveynlerinin birlikte vakit geçirdikleri dönemler içerisinde oyun oynamaktan sonra gerçekleştirebilecekleri en önemli aktivite onların yaş grubuna uygun filmler izlemektir. Özellikle çocuklarla izlenecek filmler mutlaka çocukların gelişim alanları içerisinde yer alan duyuşsal ve bilişsel alanlarını destekler nitelikte olmasıdır.

Bu alanda ebeveynler çocuklarıyla birlikte pedagojik filmler, komik eğitici filmler veya eğitici filmler alanlarında bulunan filmleri tercih etmeleri oldukça önemlidir. Çünkü film izlemek sadece eğlenmek veya vakit geçirmek için değil aynı zamanda hem çocuklar hem de yetişkinler için öğretici işleve sahip olmalıdır.

Çocuklar izledikleri eğitici filmler sayesinde hem bazı olguları daha kolay öğrenebilmekte hem de gelişim alanlarını daha kolay şekilde geliştirmektedir.

Pedagojik filmler ise çocukların pedagojik gelişimlerini desteklemekte olup yapmaları gereken veya yapmamaları gereken olguları daha kolay öğrenmelerini sağlar aynı zamanda bazı durumlara karşı vermeleri gereken tepkiler hakkında da fikir sahibi olmalarını sağlar.

Psikologların Önerdikleri Çizgi Filmler

Psikologların önerdikleri çizgi filmler sayesinde çocuklar hem aileleriyle aktivite yapmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşarken hem de izledikleri filmler sayesinde birtakım durumlara karşı bilgi sahibi olurken aynı zamanda gelişim alanlarını da desteklemiş olurlar.

Bilindiği üzere çocukların en çok severek izledikleri film çizgi film kategorisi olmaktadır. Ailecek izlenecek eğitici filmler içerisinde ise Sevginin Gücü, Cennetin Çocukları, Karga Yumurtası, Can Dostlar ve Hıçkırık filmleri eğitici filmler arasında yer almakta olup çocuklara bazı duyguları aşılamaktadır.

 

Yorum bırak