Sorunlar Teknoloji

Chrome Ram Kullanımı Nasıl Düşürülür

Chrome Ram Kullanımı Nasıl Düşürülür

Chrome Ram Kullanımını Azaltmak için yapılması gerekenlerden önce bilinmesi gereken şu hususlar vardır. Chrome’i en iyi web tarayıcılarından biri olabilir , ancak mükemmel değildir – aslında, RAM’i fazla kullanmak oldukça kötüdür ve bu, tüm sisteminizin yavaşladığı anlamına gelebilir. Chrome Ram Kullanımı Nasıl Düşürülür

Google tarafından test edilen yeni bir özellik bunu değiştirebilir.

Chrome Ram Kullanımı Nasıl Düşürülür ?

Tab Freeze olarak adlandırılan, en iyi şekilde 2015 yılında tanıtılan ve sistem belleğiniz azaldığında sekmelerin arka planda otomatik olarak yeniden yüklenmesini engelleyen Sekme Atma’nın bir uzantısı olarak düşünülür.

Sekme Dondurma daha da ileri giderek sekmelerinizin ne zaman askıya alınacağını ve ne kadar süre boyunca daha ayrıntılı kontrol sahibi olmanızı sağlar.
Henüz tam teşekküllü bir Chrome özelliği olmadığı için Chrome 79 Canary kanalı üzerinden etkinleştirmeniz gerekecek – ancak bu aslında oldukça basit ve size nasıl yapılacağını göstereceğiz.
İlk olarak, bir uyarı.

Canary, yeni Chrome işlevselliği için en erken geliştirme aşamasıdır; bu, Tab Freeze gibi özelliklerin doğası gereği dengesiz olduğu anlamına gelir – halka açık bırakılmaksızın henüz beta testi için onaylanmamıştır.

Bunu göz önünde bulundurarak, çoğu insan günlük Canary etkinliklerinin bir parçası olarak değil, sadece canary araçlarını yalnızca deneysel olarak kullanmalıdır.

Ancak bundan memnunsanız, testlerimiz Tab Freeze’ı doğrudan birincil Chrome tarayıcınızda girerek etkinleştirebileceğinizi gösterir –

chrome://flags/#proactive-tab-freeze

– doğrudan URL çubuğuna. yukarııdaki adresi yapıştırın

Daha sonra, biraz göz korkutucu olabilen uzun bir deneysel özellikler listesi göreceksiniz,

Şimdi özelliği nasıl etkinleştirmek istediğinizi seçin.

Chrome da ilk kez Sekme Dondurma’yı tespit eden Techdows, kullanabileceğiniz seçenekleri şu şekilde açıklar:

Varsayılan (kapalı)
Etkin (kullanılmayan sekmeler beş dakika sonra dondurulur)
Etkin dondurma – çözme yok (sekmeler tıklanıncaya kadar çözülmez)
Etkin dondurma – 15 dakikada bir 10 saniye dondurma
engelli
Etkinleştirildikten sonra, chrome: // discards adresine giderek sekmelerinizin durumunu görüntüleyebilir ve ince ayarlar yapabilirsiniz.Alternatif olarak, şunları yapabilirsiniz indirmek birincil Chrome tarayıcısının istikrarını tehlikeye riske etmez güvenli bir ortamda Sekme Freeze kontrol edelim edecek Google’ın bağımsız Kanarya yazılımı.

Yükledikten sonra, yukarıda belirtilen işlemi uygulayın – gördüğünüz gibi isterseniz, daha sonra istediğiniz zaman Chrome’a Tab Freeze’i ekleyebilirsiniz.

Google’ın yeni bir Chrome sürümüne entegre olmak yerine Tab Freeze’ı beta olarak yayınlamayı planlayıp planlamadığı veya ne zaman yayınlanacağı belli değil.

Ancak, deneysel özellikleri seviyorsanız veya bilgisayarınız biraz güçsüzse Chrome’un bellek kullanımını azaltmak için çaresizseniz, kontrol etmeye değer. Alternatif olarak, Google bunu Chrome’a daha kararlı bir sürümde paketleyene kadar bekleyin.

Yorum bırak