Bilim

Ay Olmasaydı Ne Olurdu? Ayın Dünyaya Etkisi

ay_gezegen

Ay Olmasaydı Ne Olurdu ? Ay sadece bir gezegen mi yoksa dünya için daha fazlası mı? hiç merak ettiniz mi? Geceleri aydınlatan dünyanın dünyası olan ay ne tam olarak.

Ay’ın Dünyamıza etkisi nedir ?

Göz alıcılığı ve ihtişamıyla bizleri kendine hayran eden Ay, eğer olmasaydı dünya üzerinde etkisi ne olurdu?

Dünya’nın kendi yeryüzünde canlıların hayatını sürdürebilmesi uğruna optimum yaşam koşullarının meydana gelmesindeki yüzlerce, belki de binlerce nedenlerinden bir tanesi de Ay ile Dünya arasında gerçekleşen duyarlı kütle çekim dengesidir.

Dünya ile Ay arasındaki hassas kütle çekim dengesinin biraz fazla ya da biraz az olması Dünya’mız üzerindeki etkisi kayda değer neticeler ile vuku bulmakta.

Ay’ın oluşumu süreci

Ay’ın oluşumu süreci ile ilgili kesin bir düşünceye sahip olmasak da, Güneş Sisteminin oluşumundan 30-50 milyon yıllık bir süre geçtikten sonra meydana geldiği düşünülüyor.

Bu zaman zarfı da yaklaşık olarak milyarlarca yıllık bir zamana tekabül ediyor. Astronomi bilimcilerince öne sürülen bir varsayıma göre; Dünya’ya dev bir gezegenin çarptığı,bu dev gezegenin Mars büyüklüğünde olduğu ve bu çarpışma neticesinde gerçekleşen dağılma sonucu meydana geldiği iddia ediyorlar.

Ay Olmasaydı Ne Olurdu

Şayet Ay olmasaydı,Dünyamızda sadece Güneş’ten dolayı gelgitler gerçekleşecekti.Bu nedenden ötürü günler zamanla yine de uzayacak ancak bu uzama süresi şimdiki zamana nazaran fazlasıyla yavaş olacaktı.

Bu konu üzerine elde edilen hesaplamalara göre eğer Ay olmasaydı şimdiki gün uzunluğuna kıyasla yaklaşık olarak 8 saat civarında olacağını belirtmektedir. Bu da Dünya’mızın kendi yörüngesi etrafında bugüne nazaran yaklaşık 3 kat daha hızlı dönecek demek.

Peki bu ne anlama geliyor?Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmesi nelere yol açıyor?
Evrendeki herhangi bir gezegenin kendi ekseni etrafında dönüş hızının artması yüzeyindeki rüzgarların daha kuvvetli esmesine sebep olabilirdi.

Bu yüzden,Ay olmasaydı yeryüzünde doğu-batı rotalı rüzgarların çok daha kuvvetli olduğunu söyleyebiliriz.
Aynı şekilde kara,hava ve denizlerdeki ısı değişim miktarı da  hızlanırdı.

Ay’ın Dünya üzerinde diğer bir etkisiyse Güneş’ten yayılan ışığı Dünya’ya yansıtarak Dünya’nın aydınlanmasını ve sıcaklık değerinin artmasına yol açmasıdır. Dolayısıyla,geceler zifiri karanlık ve yeryüzü bugüne nazaran biraz daha düşük sıcaklık ile karşı karşıya kalırdı.

Uzay boşluğun savrulan dev gök taşlarıyla dolu. Ay,boşlukta savrulan gök taşları karşısında Dünya ile gök taşları arasında bir tür kalkan görevi üstlenmektedir. Ay’ın yokluğun,Dünya’nın gök taşlarıyla karşı karşıya kalma olasılığı daha yüksek olurdu.

Yorum bırak