Mobil

Android Telefonları Gece Modu Yapma

Android Gece Modu

Android 9.0 ile birlikte gelen Gece Modu (Karanlık Mod) Son zamanlarda çok fazla kullanılmaya başlandı. Bununla birlikte bir çok android kullanıcısı işlemi nasıl yapacağı hakkında bilgi sahibi değil. Yazımızda sizler için Android telefonlarda nasıl karanlık mod’a geçeceğiniz hakkında bilgi vereceğiz.

Telefonunuz Android 9.0’dan daha düşük bir Andorid sürümüne sahip olsa bile yazıyı okuduktan sonra rahatlıkla karanlık mod özelliğini kullanabileceksiniz.

Android 9.0 Gece Modu Yapma

Android Gece Modu

Android Gece Modu

Eğer telefonunuz Android 9.0 ve üstü bir sürüme sahip ise, karanlık modu aktif etmek için pek bir şey yapmanıza gerek kalmıyor. Android 9.0 ile birlikte gelen karanlık mod özelliğini aktif etmek telefondan telefona ufak değişiklikler gösterebilir. Telefon üreticileri genellikle bildirim çubuğuna karanlık mod ikonu ekliyor, sizin telefonunuzda karanlık mod ikonu gözükmüyor ise aşağıdaki adımları sırayla takip edin.

  • Telefonunuzun Ayarlar Uygulamasını açın
  • Ekran seçeneğine gelin
  • Gece Modu ya da Karanlık Mod seçeneğini aktif hale getirin.
  • Telefonunuz destekliyorsa buradan karanlık modun aktif olacağı zaman diliminiz özelleştirebilirsiniz.

Adnroid 9.0 Olmayan Telefonları Karanlık Mod Yapma

Bilindiği üzre Android 9.0 dan daha eski sürümlerde karanlık mod özelliği yoktu. Eski Android sürümlerinde karanlık mod özelliğini kullanmak için 3. parti uygulamalara başvuruyoruz. Bu uygulamaların çoğu telefonun rootlu olmasını şart koşsa da aralarından bir uygulama rootlu olmayan telefonlara da karanlık mod özelliği ekleye bilmemizi sağlıyor. Uygulamanın adı Dark Mode Aşağıdaki buton aracılığı ile uygulaymaı telefonunuza indirebilirsiniz.
Dark Mode

Dark Mode Google Play Store

Dark Mode Google Play Store

Dark Mode Uygulamasını indirip uygulamada Night Mode (Gece Modu) seçeneğini seçmeniz yeterli bu işlemden sonra telefonun üreticisine bağlı olarak bazı telefonlar komple karanlık moda geçerken bazı telefonlarda ise karanlık kod destekleyen uygulamalar ( İnstagram, Google Fotoğraflar, Facebook Mesenger v.b) tek karanlık mod olur.

Karanlık moda geçmeniz telefonunuzun pil ömrünü olumlu yönde etkilerken aynı zamanda yüksek ışıktan kaynaklanan bazı göz sağlığı sorunlarının da önüne geçiyor. Çok fazla yüksek ışığa maruz kalan gözlerimizde kızarıklık, kaşınma, kuruluk ve bulanıklık meydana gelebiliyor bu sorunları bir nebze azaltmak için karanlık moda geçmenizi tavsiye ediyoruz. Yakın zamanda bir çok popüler Google Play ugulamasına karanlık mod özelliği geleceği duyumlarımız arasında.

Yorum bırak