Genel

Altın fiyatları nasıl seyredecek?

Altın Fİyatları

Sadece Türkiye’de değil dünya piyasalarında da güvenilir yatırım aracı denildiğinde akıllara ilk gelen yatırım aracı olan altının bugünlerde hareketli bir gündem içerisinde olduğunu söylememiz mümkün.

 

Özellikle yaz aylarının yaklaşması ve piyasalarda kış aylarındaki o karamsar havanın dağılmasının beklendiği bu zamanlarda altında yaşanan bu yükseliş küresel pandeminin etkilerinin sürmesine bağlanabilir.

 

Halihazırda Türkiye piyasaları için gram altının işlem fiyatı geçtiğimiz günlerde 490 TL’yi aşarak 496 TL civarına yerleşmiş durumda. Bu fiyat Kasım 2020’den sonra altın fiyatları için ülkemizde görülen en yüksek fiyat.

 

Küresel olarak tüm dünya ekonomileri COVID – 19 salgını nedeniyle bir seneden uzun bir süredir ciddi zorluk çekiyor. Bu da piyasalara elbette olumsuz bir şekilde yansıyor.

 

Türkiye’de de gerek küresel pandemi gerekse ülke içi yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle uzunca bir süredir genel bir durgunluk havası hakimdi. Bu havayı dağıtabilmek için yazın gelmesi bekleniyordu ki dünyadan gelen haberler yazın da bir miktar sıkıntılı geçebileceğini gösteriyor.

 

Altın fiyatları son dönem yaşanan bu artışla birlikte son 6 ayın zirve noktasına oturmuş durumda. Çeyrek altın fiyatı bir çeyrek altın için 815 TL civarında.

 

Ancak ABD 10 yıllık hazine tahvili faizleri için son dönemde yaşanan bir yükseliş beklentisiyle birlikte %1,65’e ulaşan faizler ons altın fiyatında bir baskılama yaratacağa benziyor.

 

 

 

Orta uzun vadede önümüzde yaz mevsiminin olması ve piyasaların biraz daha hareketleneceğine yönelik varsayımla birlikte yine de gerek Türkiye iç piyasa gelişmeleri gerekse yaşanan küresel sıkıntılar nedeniyle net bir tahminde bulunabilmek ise eldeki bu verilerle çok da olası görülmemektedir.

 

Altının alım satım işlemleri üzerinden kısa vadeli para kazanma işlemine trading adı verilir. Kısa vadeli trading için dünyanın en güvenilir trade borsalarından biri olan AMarkets’in Türkiye internet sitesi olan AMarkets Turkey üzerinden alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca AMarkets üzerinden alanının uzmanlarından gelecekte yatırım araçlarının ne şekilde hareket edeceğini gün gün dinleyerek yatırımlarınıza uzmanlarımızın sizlere vermiş oldukları fikirler çerçevesinde karar verebilirsiniz.

 

Hemen yukarıda belirttiğimiz linkteki adresi kullanarak AMarkets Türkiye sayfasına giderek kısa, orta ve uzun vadede altın fiyatlarının ne şekilde seyredeceğine dair uzman yorumlarımıza göz atabilirsiniz.

 

 

Yorum bırak