Mobil Teknoloji

2020’de Sızdırılan Akıllı Telefonlar

2020'de Sızdırılan Akıllı Telefonlar

Geçmişten günümüze çeşitli akıllı telefonlar tanıtıldı.  Bunların bir çoğu mobil dünya kongresinde tanıtılmış olsa da hatırı sayılı modellerin kongreden günler hatta aylar öncesinde sızdırıldığına şahit olduk. Bu bazen Benchmark testlerinden bazen de şirket çalışanlarının aldıkları rüşvetten ve hatta bazen de ürünün satışını arttırmak için bilinçli yapılan bir eylem olduğunu da biliyoruz. Bu durum ile iPhone 7’de karşılaşmıştık. Peki 2020 yılının daha ilk günlerinde hangi telefonların bilgi ve görüntüleri sızdırıldı?

 Xiaomi Mi 10 Pro

Xiaomi Mi 10 Pro

Xiaomi Mi 10 Pro

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi bu zamana kadar ürettiği Fiyat/Performans ürünleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi ve üzerinde tutmayı başardı. 2019 yılında ard arda tanttığı Redmi Note serisi ile kullanıcıların tam anlamıyla göz bebeği haline geldi. Hem şarj ve batarya konusunda hem de kamera konusunda iddialı olduğunu bir kez daha vurgulayan Xiaomi 2020 yılının ilk günlerinde bir diğer alt model ismi olan Mi serisinde de hareketli olduğunu sızdırılan görüntülerden gördük. 2020’nin ikinci çeyreğinde piyasaya sunulmasını beklediğimiz Mi 10 Pro’nun hem teknik özellikleri hem de görüntüleri sızdırıldı. Bunun hangi amaçla yapıldığı ise henüz bilinmiyor.

Teknik özellikleri bakımından 6.5″ ekrana sahip olan telefon Snapdragon 865 işlemci ile birlikte geliyor.  Pek de alışık olmadığımız 12GB RAM kapasitesi ile birlikte cihazın 64GB’lık bir modeli de bulunmuyor. 128 ve 256GB olan iki farklı model ile piyasada yer edinmesini bekliyoruz. Kamera özelliklerine geldiğimizde ise Redmi Note 10’da da kullanılan 108MP’lik ana kamerasına ek olarak 48MP, 12MP ve 8MP’lik olmak üzere 4 kamera ile geliyor. Snapdragon 865 işlemcisi ile birlikte 5G desteği de sunan telefonun bataryası ise 4500 mAh ve Xiaomi bunu da 65W’lık bir hızlı şarj ile beslemeyi planlıyor.

Samsung A31 – A41

Samsung-A31-A41

Samsung-A31-A41

Alfabede harf bırakmayan Samsung bu sefer de  A serisinden A31 ve A41 akıllı telefon modellerinin teknik detaylarının sızdırılması ile gündeme geldi. A serisinin satışlarında başarı yakalayan Samsung A serisine iki yeni üye kazandırmayı hedefliyor. Bunlar A31 ve A41. Görüntü anlamında elimizde pek bir veri bulunmamasında karşın teknik detaylar açısından A31’de 48 megapixel ana kamerayı 5 megapixellik geniş açı kamerası destekleyecek.

Ön tarafta ise 8 megapixellik bir kamera olması muhtemel. 64 GB hafızaya sahip olması beklenen A31’de 3-4 GB’lık RAM seçeneklerinin sunulması da kuvvetli durumlar arasında yer alıyor. A41’de de A31’de olduğu gibi 48 megapixelik bir ana kamera yer alıyor. İkinci kamera hakkında net bir bilgi olmamasına karşın 5 veya 12 megapixellik seçeneklerden biri olmasını bekliyoruz. Ön tarafta ise A31’e farklı olarak 25 megapixellik bir selfie kamerası yer alıyor. A41 de 64 GB hafızaya sahip olmasına karşın ve A31’den farklı olabilmesi için muhtemelen 4GB RAM seçeneği sunulacaktır. Ancak bu akıllı telefon ile ilgili de batarya bilgisine sahip değiliz.

Xiaomi Black Shark 3

Xiaomi Black Shark 3

Xiaomi Black Shark 3

Xiaomi’nin oyuncu serisi akıllı telefon modeli olan Black Shark 3 hakkındaki dedikodular 9 Ocak’ta @sudhanshu1414 adlı twitter kullanıcısının attığı tweet ile daha da karıştı. Dünyanın ilk 16GB RAM’e sahip akıllı telefonunun Xiaomi Black Shark 3 olacağını belirtti.

Bu tweet ile birlikte Xiaomi Black Shark 3’ün 5G desteği sağlayacağını da öğrenmiş olduk. Biz de bu 16GB RAM ve 5G desteğinin getireceği diğer özellikler hakkında görüşlerimizi belirttik. Öncelikle 5G desteği ile birlikte Xiaomi’nin Mi 10 Pro‘da kullanılan Qualcomm Snapdragon 865 işlemcisinin ve yine Xiaomi’nin Mi 10 Pro’da kullanılması muhtemel 65W şarj adaptörünü Black Shark 3’te de kullanmasını bekliyoruz. Aynı şekilde Redmi Note 10’da kullanılan 108 megapiksellik kamera setininin de Black Shark 3’te kullanılmasını bekliyoruz.

Black Shark 3, 16GB RAM ile birlikte en az 256GB ve 512GB dahili hafıza ile gelmesini bekliyoruz. Pil konusunda da Black Shark 2 Pro’da 4000 mAh batarya kullanılmasına ve en yüksek batarya kapasitesinin 5500 mAh olduğunu göz önünüe alırsak Black Shark 3’te de 5500 mAh batarya kullanılması gayet muhtemel bir durum. İlerleyen günlerde durum ile ilgili net bilgilerin de Xiaomi yetkilileri tarafından açıklanmasını bekliyoruz.

Samsung Galaxy Z Flip

Samsung Galaxy Z Flip

Samsung Galaxy Z Flip

Akıllı telefon üreticisi Samsung hali hazırda satışta bulunan Galaxy Fold adında katlanabilir bir cep telefonu ve tableti vardı ama kendini bu konuda geliştirmeye devam eden Samsung bu defa ise Flip Z ile karşımıza çıkıyor. Katlanabilir akıllı telefon konusunda Huawei ve Motorola gibi ciddi rakipleri olan Samsung bu sefer fark atacak gibi görünüyor. Galaxy Z Flip modelinin en güçlü rakibinin Motorola tarafında Razr olduğunu görüyoruz.

Benzer tasarım çizgilerine sahip olan Galaxy Z Flip özellikleri ile Motorola Razr’i geride bırakacak gibi görünüyor. 8GB RAM ve 256 GB dahili hafızaya sahip olacak olması beklenirken akıllı telefonun çift bataryaya sahip olacağı biliniyor. Bataryalardan birinin 800 mAh, diğerinin ise daha büyük olacağı (yaklaşık 4 katı) tahmin ediliyor. Hızlı şarj desteği de sunması beklenen telefonun kullanıcılar tarafından çok fazla kullanılacağı öngürülüyor.

Geçtiğimiz günlerde görüntüleri sızdırılan iPhone SE2 hakkında yazdığımız yazıyı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum bırak