Teknoloji

2019’da Google’da En Çok Ne Aramışız?

2019 yılı içerisinde her zaman olduğu gibi yine en çok kullanılan arama motoru Google oldu. Geçtiğimiz günlerde ülkelerin arama trendlerini yayınlayan Google’a göz attığımızda ülkemizde 2019 yılı içerisinde en çok hangi konular araştılmış, ne konuşulmuş diye sizler için araştırdık.

Ülke olarak büyükten gence herkesin ilgilendiği konular elbette var ve Google’da bunu “Genel” kategorisinde yayınlamış. Genel kategorisine bakacak olursak;

İstanbul Seçim Sonuçları 2019

İmamoğlu vs. Yıldırım
Elbette büyük bir çekişme içinde geçen seçim İmamoğlu’nun Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesiyle sonuçlandı ama daha büyük çekişme bu araştırmayı yapan şehirler arasında olmuş olsa gerek.İstanbul Seçim Sonucunu En Çok Araştıran İllerListenin 6. sırasında Bursa yer alırken İstanbul ise 7. yani son sırada yerini alıyor.

Geleceğe Nefes

Tarım ve Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü’nün ortak yürüttüğü projede Türkiye 14 milyona yakın fidan dikti, geleceğe nefes oldu. 11 Kasım’da gerçekleştirilen etkinlikte daha önce Endonezya’ya ait olan “1 saatte en fazla fidan dikme” rekoru da Çorum ilimiz tarafından 1 saat içerisinde 303 bin 150 adet fidan dikilerek kırıldı ki Çorum’da sahiplenilen fidan oranı hala bile %92.  Nice böyle rekorlara..Türkiye 11 Kasım'da 13.5 Milyondan Fazla Ağaç DiktiÇorum tarafından kırılan o rekor

YSK

İlk sırada yer alan seçimler için partiler tarafından YSK’ya bayağı bir itirazda bulunulmuştu. Açıklanacak olan kararlar ile ilgili her an araştırma yapan halkımız YSK’yı da 3. sıraya kadar yükseltmiş.

Deprem

İstanbul başta olmak üzere 2019 yılında ülkemizin birçok yerinde küçük – büyük ölçekli birçok deprem oldu. Hatta öyle ki İstanbul’da olan depremden sonra operatör firmaları iletişim sağlayamaz oldu. Günlerce düzelemeyenler bile oldu. Bir an önce haber almak isteyen vatandaşlar internet sitelerinde en çok deprem kelimesini aradı. Böyle bir durumun bir daha yaşanmaması dileği ile…deprem

Sigara Fiyatları

Kullanmasam bile benim de dikkatimi çekti bu durum ve ben bile aynen bu şekilde Google’a yazıp araştırdım. Dikkatimi çekmeyi başaran bu konuysa anladığım kadarıyla halkımızı pek de ilgisini çekmemiş olmalı ki 5. sırada kendine zorla yer edinebilmiş, halbuki yapılan konuşmalar ve haberlere göre ilk 3’e girmesine kesin gözüyle bakılan konu başlıklarından biriydi.

Gelelim “Nasıl Yapılır” kısmına. Araştırmalardan anladığımız kadarıyla yeni yetenekler doğuyor. Bize tek mantıklı gelen ise “Devlete daya sırtını yavrum” mantığı oldu.

Revani Nasıl Yapılır?

Ülkecek sanki hiç revani yapmamışız gibi tüm yıl boyunca Google’da en çok bunu aramışız. Burdan anlıyoruz ki yeni gelinler altın günlerine kabul edilmeye başlanmış. Halbuki öyle ahım şahım bir tatlı da değil kendisi.Tüm yıl boyuna nasıl yapıldığını merak ettiğimiz o "Meşhur Tatlı"

Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aslında bize kalırsa çok da zor bir işlem değil ama adayların sayısı fazla olduğu için sıralamayı da bayağı bi’etkilemiş.

Kestane Nasıl Yapılır?

Ama bu kadar basit bir işlem için Google’ı rahatsız etmenin bir anlamı var mıydı? Üstüne boydan bir çizik atıyosun sobanın – yağsız döküm veya granit tavanın üstüne bırakıyorsun, attığın çiziğin büyüdüğünü de gördüysen olmuştur o kestene. Hadi afiyet olsun 🙂
Kestane

Tilavet Secdesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Arama yoğunluğuna göre Sivas lider konumda, hemen ardından da Samsun ve Düzce geliyor. Bence güzel, araştıran bir nesil var gibi. Yeni sekme açıp Google’da tekrar aratmayın diye de resmi buraya bırakıyorum.

Limonata Nasıl Yapılır?

Ee revani yapmayı bile Google’dan arayan arkadaşlarımız “bu böyle çok ağır olur, yanına içecek ne yapsak” diye düşünmüş olsalar gerek 🙂 Limonata nasıl yapılır sorusuna cevabımız ise,

  • 10 adet limon
  • 2 su bardağı toz şeker (az şekerli isterseniz 1 su bardağı ekleyebilirsiniz)
  • 5 su bardağı içme suyu (ayran gibi limonatanın da bereketi sudandır.)
  • 1/2 demet taze nane
  • 2 su bardağı buz (bunu tam olarak ölçemeyebilirsiniz zira biz ölçemedik)Limonları sıkın, üstüne şeker su ekleyin. Nane yapraklarını eklemeyi unutmayın. Soğuması için buz ekleyin veya buzdolabına da bırakabilirsiniz. 

 

Ve gelelim merak ettiğimiz kişilere. 2019 yılında öyle çok olay yaşadık ki belki de yılımızı sadece bu bölüm bile özetleyebilir.

 1. Emine Bulut
  “Ölmek istemiyorum” cümlesi ile tanıdığımız, kadın cinayetlerinde gelinen son nokta denilebilecek bir şekilde hayata gözlerini yuman Emine Bulut’u çok aramışız ama Emine Bulut’tan sonra öldürülen 212 kişiye aynı ilgiyi gösterememiş olmalıyız ki onları da toprağa verdik.
 2. Ekrem İmamoğlu
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başkan adayı olduktan sonra İstanbul Halkı (İstanbul olduğuna pek emin değilim ama) “kimdir bu adam” deyip baya bir araştırmışız.
 3. Neslican Tay
  Genç yaşta kanserle mücadele edip “çaba” konusunda büyük örnek olan Neslican Tay 20 Eylül akşamı aramızdan ayrıldı.
 4. Palu Ailesi
  Ülke gündemine bomba gibi düşen bir aile. Hep parodilerde karşılaştığımız bir aileyi gerçekte görmek hepimizi ürkütmüş olsa gerek.
 5. Tarık Ünlüoğlu
  Türk sinemasının ünlü ismi 1 Ekim günü aramızdan ayrılan büyük ustayı “ne zaman” ve “nasıl” öldüğünü ismini yazarak çok fazla araştırmış ve bu listenin 5. sırasına kadar yükseltmişiz.

Yorum bırak